Skocz do zawartości

Budowa łodzi wędkarskiej ze sklejki do 3000 pln. Skylla plywood 370 +20


Tabor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu szukam dobrej  łodzi wędkarskiej , co znaczy dobrej to żeby była stabilna bezpieczna i funkcjonalna.

Znajomy kazał mi kupić kilka sztuk to wtedy wszystkie razem spełnią moje wymagania. :P

Pływam ze znajomymi po Bugu i Zegrzu ich łodziami . Wiadomo że łódka na wodzie daje swobodę przemieszczanie z łowiska na łowisko.

Ze względu na to że nie stać mnie na łódkę aluminiową a łodzie z laminatu odpadają są za mało stabilne i delikatne na mój Bug  poza jedną nie będę podawał nazwy ale też kosztuje swoje .

Chcę zbudować łódkę ze sklejki metoda szycia i klejenia . Wymiary długość 370 cm , szerokość 165 cm .

Dno lekkie V z hydrofilami , burta 55 cm , waga obliczona teoretycznie suchej łódki 130 kg . Silnik max 15 KM a z Waszą pomocą może uda się zrobić łódkę która wytrzyma większy silnik , plus silnik elektryczny w przyszłości .

Chcę na moją łódkę wydać około 3000 pln myślę że starczy .

Poszycie łódki chcę zrobić ze sklejki 6 mm ławka przy rufie 8 mm i środkowa 8 mm Ścianki pionowe ławek będą wręgami .

Tu mam problem jakiej grubości sklejkę dać na rufę dodatkowo rufę wzmocnie deskami dębowymi 20 x 200 mm w szerokości rufy i od mocowania silnika do dna .Oczywiście rufa będzie wzmocniona łącznikami ze sklejki 8 mm z dnem .

Całe poszycie łódki chcę po laminować 2 x laminat epoksydowy 200 g/m2 i pomalować poliuretanem . W środku chcę sklejkę zabezpieczyć podkładem epoksydowym i polakierować , lubię kolor drewna . Dno mam zamiar wzmocnić kratownica z sklejki 8 mm i na to podłoga 10 mm .

Drugi mój problem nie chcę zbiornika paliwa przy silniku chcę zbiornik umieścić w czubie łódki pod pokładem dziobowym czy tak można .

Dzieki Sławek .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przepraszam, że o to zapytam..... ::)

 

 

MIEWASZ ZANIKI PAMIĘCI????    :P ;)

 

bo

 

Mam na imię Sławek . Nie jestem motorowodniakiem choć jestem posiadaczem łódki ale zanętowej.Ze względu na zainteresowania wędkarstwo chce sobie kupić w tym roku małą łódkę kabinową taką do 4,5 m.

Witam wszystkich.

 

Cześć. Jestem nowy na Waszym forum a że mam zamiar kupić sobie  łódeczkę na rybki chcę trochę poszerzyć swoją  wiedzę na temat łódek i silników.

 

Mam na imie Sławek .Witam  wszystkich , pływam po Bugu i Zegrzu nie mam swojej łodzi zawsze pływam ze znaiomymi .Chcę w najblizszym czasie zbudować własną łódkę raczej katamaran wycieczkowy .

 

Witam wszystkich . Trafiłem tu bo szukam wiedzy i pomocy przy budowie łodzi wędkarskiej ze sklejki .

Jestem wędkarzem , modelarzem i stolarzem z wykształcenia .

Sławek. www.sumowapasja.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i mam zaniki ale na wszelki wypadek napisałem o co mi chodzi. Coś nie tak przecież napisałem  że chcę zbudować drugą  łódkę ze sklejki pierwsza ma 92 cm długości i jest  obecnie jedyna znaną mi łódką w Polsce która wywozi 1 kg  żywce na suma .

Katamaran jest poza moimi zdolnościami kredytowymi i nie nadaje się do wodowania na Bugu i z tego co wiem długo jeszcze nie będzie w moich stronach profesjonalnych slipów dla łódek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu w temacie jest Skylla 370??

To przecież konkretny model aluminiowej jednostki.

W jakim celu chcesz zamontować podłogę ze sklejki 10mm w niespełna 4 metrowej sklejkowej łodce??

Dla czego twierdzisz, że łodki z laminatu są za mało stabilne i delikatne??

Pozdrawiam

Przemek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja łódka będzie bardzo podobna do łodzi aluminiowej Skylla 370 same wymiary i kształt    . Znam osobiście budowniczych tej łodzi są zainteresowani jej budową i wynikami jakie później uzyska .  Pływałem trochę na niej w Hiszpanii na Ebro i bardzo mi się podoba jej stabilność i osiągi pod silnikiem a że mnie nie stać na aluminiową chcę sobie zrobić sklejkową po swojemu i nie zacznę jak nie będę pewny że skończę  . 

Nie lubię stać na pochyłej podłodze  jak pisałem łódka ma dno lekkie V tak więc muszę  zrobić podłogę  poziomą .

Tu jest odpowiedź dlaczego nie chcę łódki z laminatu na Bug http://forum-motorowodne.pl/zalew-zegrzynski/rzeka-bug-duze-wyzwanie-dla-motorowodniaka/

 

Oczywiście są łódki z laminatu super dla wędkarzy i nadające się do ścigania np Fox Boats lub dawne Malibu Sport Yachtu(Obecnie nie produkowana projekt sprzedany na zachód) ale ceny jak dla mnie nie do przeskoczenia. Można kupić i wyremontować starą Romanę ale gdzie ją na Bugu zwodować waży z 200 kg .

 

Zapomniałem w tytule dopisać łódka do 3 000 pln . Bo jak wszyscy wiemy można zamówić łódkę i zrobią taką jak będziemy chcieli tylko za ile .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mam problem jakiej grubości sklejkę dać na rufę

 

W zakresie mocy 7 -18 kW, całkowita grubość pawęży powinna wynosić 25mm. Masz zamiar używać sklejki 8mm, więc 3 x 8mm klejona na mate powinna być OK.

 

Drugi mój problem nie chcę zbiornika paliwa przy silniku chcę zbiornik umieścić w czubie łódki pod pokładem dziobowym czy tak można .

 

 

Można.

 

Pozdrawiam

Przemek

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek_h jeśli na rufę kupił bym sklejkę 12 mm  lub 15 mm nie trzeba kleić  i dokleił wzmocnienia w poziomie z deski dębowej grubość 20 mm i 200 mm szerokości , do tego laminat z obu stron 2 x 200g/m2  . Mogę kupić  grubszą  sklejkę na rufę ale zrobi się strasznie ciężko . Dojdą wzmocnienia między dnem a rufą i ławka z 10 mm  sklejki połączy  burty ,rufę z wręgą i dnem .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką żywice epoksydową  polecicie do klejenia sklejki i laminowania . Muszę zrobić z 2  litry szpachli z mikrobaloną jaką żywice polecicie do jej zrobienia .

Ze względu na brak konkretnej odpowiedzi dotyczącej żywic od Havla wracam do korzeni . Wykonam tradycyjny epoksydowy laminat i farba . Nie będę ryzykował za mało wiem w temacie laminowania .

Łódka została wydłużona o 20 cm .Kilku znajomych wędkarzy doradziło mi żebym robił dłuższą  i tak zrobię . dzis odebrałem sklejką z plotera zostały wykonane połączenia palcowe .

[/img]

706028634_Zdjcie0112.thumb.jpg.ba907d0de3e2d7a22fa1c02bc29c3c5c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj ich o lh145 i utwardzacz h10 to nie trzeba będzie przed uv chronić ... transparentnosc oprócz żywicy zapewnia szkło,  na burty welon 100 ok. A szpachle robimy z pyłu drzewa z ktorego ma być łódka to nie widać łączenia... ;D

Napaliles się na tą łódkę z drewna jak szczerbaty na suchary. A nie życzę abyś na koniec zamalowal wszystko kolorem...

P.s. doczytałem że jednak malowanko  ;D

Szpachla np. E5+pac+wypelniacz ;)

Laminowanie np E5 + Z1

Mebelek na wodzie to to nie będzie.  Nie wiem też po co drewnianą robisz jak i tak chcesz zamalowac... ???

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś marzyło mi sie taką łódkę zrobić a to czasu nie było  a to kasy . Teraz i czas jest i kasy trochę . Zacząłem prowadzić rozmowy z producentami dwóch łódek z laminatu ( Wigry 355 i Solar 360 ) to na początek trzeba wydać z 4,5 tyś sucha no to zdecydowałem sie na budowę . Długość łódki została zmieniona będzie 390 cm .

Zobaczymy co wyjdzie na pewno nie gorsza od tych z laminatu po 2,5 tyś z Allegro , mam nadzieję .

Czy do laminowania Epidjan 5 nie jest za gęsty do tej pory laminowałem E 53 małe elementy a do klejenia i szpachli używałem mikrobalony + rowing cięty + epidian 5

Coraz więcej ludzi w internecie chwali Havla ale nie mam od nich konkretnej odpowiedzi .Napiszę jeszcze raz .

Chciałbym za laminować tak aby było te drewno widać ale boję się że zepsuje i wyjdzie bieda . Popiszę do ludzi  może ktoś za kasę pomoże ale wątpię czy mnie na to stać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Burty ładniejszą stroną do zewnątrz dałem jakbym zdecydował się  zrobić  laminat bezbarwny. Słaby jestem w laminowaniu i nie wiem czy dam radę tak ładnie zrobić . Do tego dochodzą koszty samej żywicy i lakieru . Tretetki mają jedną dużą wadę ulegają rozciągnięciu przez noc między dwoma elementami dna powstała szczelina z 2 mm na odcinku 50 cm .

Jaki dokładnie ma mieć wymiar rufy w miejscu silnika Long jedni twierdzą 52 cm drudzy 53 i więcej. Nie mam silnika nie mogę sprawdzić.

Do klejenia użyje E 5 i utwardzacz PAC . Jak rozrobiłem  mikrobalony z żywicą E5 z utwardzaczem PAC  ( 10;6 ) i po szpachlowałem na próbę  kawałek drewna szpachla jest cholernie twarda . Na filmach ludzie szpachlują tą szpachlą a sama szpachla sypie się i bardzo dobrze szlifuje . U mnie było trudno pneumatyczną szlifierką oscylacyjną wyrównać  kawałek drewna. Coś  nie tak zrobiłem .

Przy tej konstrukcji muszę zrobić kratownicę na dnie łódki czy 8 mm sklejka starczy , kwadraty 25 x 25 cm wyjdą jak ją zrobię,  ,na to podłoga z 10 mm sklejki po laminowanej 1 raz 150g,m2 lub sam lakier uretanowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,...Jaki dokładnie ma mieć wymiar rufy w miejscu silnika Long jedni twierdzą 52..."

Zależy od marki i rocznika silnika jaki chcesz założyć. Teoretycznie powinno być 20 cali czyli ok. 51cm ale silnik musi być przystosowany do pawęży 20". Teraz nowe roczniki silników tak mają ale starsze różnie. Tzn. są silniki z kolumnami L o długości 20" czyli o 2,5cm za krótkie.

Jak zrobisz pawęż na 50cm ( brakujące 8mm to poprawka na ,,naddatki wykonawcze" ) to myślę, że będzie o.k.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zrobiłem pawęż na silnik 53 cm jak by co podetnę pod silnik bo jutro już będzie przy łodzi . Nie mam zamiaru udowadniać która łódka jest lepsza czy płaskodenna czy głębokie  V jak komu pasuje .  Jak pisałem popływałem  Skyllą i mi się spodobała to tyle . Pływałem po Bugu w dwie osoby  ,,Szuflandią ''  składaną z dwóch części , też było super. Zrobiłem się  ostrożniejszy i nie chce ryzykować utratą sprzetu wędkarskiego i zdrowia  . Łódka ma służyć  wypadom syna z rodziną  ale wcześniej przejdzie ostre testy . Ta łódka z filmu pewnie super będzie pokonywać fale na Zegrzu lub Bugu .

Szukam pomocy przy sposobie wykonania laminatu transparentnego krok po kroku jak zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...