Skocz do zawartości

Przygotowanie łodzi do malowania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niestety mam problem który nie pozwala mi spać w nocy. Konkretnie to boczna i dolna część mojego kadłuba, w tamtym sezonie "znawcy" powiedzieli mi żebym pomalował łódkę żelkotem bo usztywni ją etc. więc tak uczyniłem ale się dno strasznie kleiło więc dokupiłem top kotu który według nich jest za twardy (teraz wiem że różni się tylko korektorem parafinowym i jest ostatnią warstwą). Wyszło takie coś jak na zdjęciach :'(

 

Problem jest w tym że po czyszczeniu części odpuściłem, trzeba by było drapać ostrym cały tydzień :/ Może macie jakiś patent do czyszczenia łódki z starego lakieru??? Myślałem o piaskowaniu ale nie wiem jak ma się to do włókna szklanego oraz sklejki wodoodpornej?  :-\

20190319-141452.thumb.jpg.04b47d0d2d835216cdfed06daa378036.jpg

20190319-141447.thumb.jpg.a7b37a702090dbca09e1d4cff68e2578.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiąść i płakać.

 

Na zdjęciach widać że pawęż była szpachlowana epoxydami, poliestru się epoksydów nie trzymają dlatego odpadlo płatem.

Gdyby Kolega po pomalowaniu żelkotem zmył lepiącą się powłokę to można by to jeszcze zabłyszczeć (pomijam kwestię przyczepności do podłoża bo nie wiemy z czego była powierzchnia i jak została przygotowana). Zakładam że żelkot nie został użyty taki który ma lepsze odpowietrzanie w masie tylko najtańszy.

Gdyby czas między wyschnieciem żelkotu a nałożeniem topkotu wynosił 24h to przyczepność byłaby w porządku (zakładając że została zachowana technologia). Przez tydzień do lepkiej powierzchni naczepiało się brudu który działa jak rozdzielacz i w efekcie nie ma odpowiedniej przyczepności między powłokami.

Topkot można oszlifowac i spolerowac ale istnieje duża szansa że pootwieraja się pory i będą widoczne pogazowania.

Konkluzja jak na wstępie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powłoka która odpada to jedna warstwa (żelkot+topkot) , przecież widać różnice w kolorze. Powierzchnia była przeszlifowana i wyczyszczona. Nic nie odpadło płatem ;) sam zdarłem bo zaczęło się odwarstwiać. Farba którą widać byłą 1 oryginalną warstwą. Żelkot miałem z strony https://swiat-zywic.pl/pl/p/Zelkot-zolty-RAL-1016-utwardzacz-gratis-/148 

 

Może jakieś sugestie nie pytam dlaczego tylko jak. Panowie też się tak wymądrzali, nawet mówili mi jak przygotować. Co do szpachli się zgodzę ;)

A piaskarka???

 

Malowałem górę tj sklejkę sam i wyszło bardzo ładnie, tak samo wcześniej malowałem łódki samochodowym i ładnie trzymało dlatego będę teraz tak chciał zrobić po przygotowaniu podłoża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że będzie trzeba szpachlowac to mało powiedziane. Gruba szpryca na dwa razy to mało będzie. To że okręt teraz jest twardy nie znaczy że można go piaskować - ciśnienie i nawet już stępiony piach wytłuką żywicę i wtedy znów będzie można usiąść i płakać.

Jak samochodowy to w domyśle baza akrylowa i klar, pod akryl bezpiecznie jest położyć akrylowy podkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żelkot tylko podkład epx. Oczywiście przed szlifunkierm ( papier co najwyżej 80) dokładne odtłuszczenie ( woda i proszek do prania. Już tyle było pisane na ten temat.

Chodzi o złapanie przyczepności do żelkotu.

Potem już lakiery jakie chcesz.Ja, dla pewności szlifowałem całość drugi raz traktując podkład epx jako ,,wypełniacz" nierówności.

Potem drugi raz epx i na to podkład wypełniający ( akryl 4+1). Szlifunek maszyną z papierem 240.  Potem lakier nawierzchniowy i szlus. Zawsze mi się sprawdzało. Żeby nie słońce to po 20 latach  powierzchni byłaby jak nowa.

Nic się nie łuszczy ani ,,bąbluje". Lekka polerka i dalej jest jak nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że cała seria z branży automotive? Czyli nie mieszamy z epoxydami jachtowymi?

Pytanie też jak to jest z PU na jednoskladnikiwą bazę akrylową? Nie wiem jak się zachowają ale teoretycznie akryle i PU mają ten sam rozcienczalnik a PU jest 2K... Nie praktykowałem mieszania różnych serii stąd moje pytanie.

Pytanie z innej beczki. Czy wypełniacz akrylowy zje piankę PU skoro mają taki sam rozcienczalnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiem się o mieszaniu systemów bo nie praktykowałem i nie praktykuje więc nie wiem.

@Mikijet ma to wypraktykowane więc może rozwinie temat.

Ja z różnych powodów nie stosuję ani wypełniaczy akrylowych ani poliestrowych czyli popularnych szpryc, mówiąc bardziej po ludzku szpachli natryskowych.

Ale nurtuje mnie pytanie dlaczego akryl jest tam wmieszany? Ze względu na wymarzony jakiś kolor metallic albo perła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz używał farb 2K to jest obojętne co na górę będziesz nakładał. Trzeba tylko pilnować czasów pełnego wyschnięcia.

Oczywiście każda warstwa z przecierką.

Jeżeli nie będziesz przestrzegał zaleceń producenta tylko skracał terminy pełnego wyschnięcia to mogą być problemy kompatybilności chemicznej.

Jako zmywaczo-odtłuszczacza używam zawsze wodę z proszkiem do prania ( soda) i to w zupełności wystarcza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...