Skocz do zawartości

Nowe przepisy w oznakowaniu jednostek pływajacych.


drawa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie tak trzy lata temu też niemiecka SG zwróciła uwagę na obowiązek posiadania , i co w tym wszyskim najprzyjemniejsze że tylko zwróciła  ::) , u nas nie pogadasz . Na autostradzie za Berlinem jak we mgle jechałem środowym pasem ( było trzy ) też palcem pogrozili . Wiecie czym by kończyło się w PL .  >:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płynac latem z CIGACIC DO KOSTRZYNA  wyprawa pontonowa w SŁUBICACH napotkała nas policja  niemiecka, płyneli  w slizgu ale  zwolnili  i zapytali gdzie płyniemy i czy wszystko gra pomachali na dowidzeni i zyczyli miłej podrózy bylismy w szoku, nie jak inspektor wodny z wrocławia straszył 1000zł dał 100 i na brzeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do podnoszenia bandery trzeba mieć prawo. Często widzę jak banderę wiesza się byle jak i byle gdzie ( obok suszących się kaleson czy innych skarpet) Ceremoniał i etykieta wyraźnie określają jak ,kiedy i gdzie używa się bandery.

http://www.akm.gda.pl/index.php?cat=etykieta

Bandera – jest to flaga biało - czerwona z umieszczonym na białym polu godłem Polski. [glow=red,2,300]Nie jest dopuszczona do użytku prywatnego[/glow]. Posługują się nią przedstawiciele Polski za granicą. Jest podnoszona na cywilnych lotniskach i samolotach komunikacyjnych za granicami, kapitanatach i bosmanatach portów oraz na polskich morskich jednostkach pływających jako bandera. Prawo podnoszenia bandery potwierdzane jest odpowiednim dokumentem wystawianym przez władze państwowe lub upoważnione do tego instytucje. [glow=red,2,300]Dokument nosi nazwę patentu flagowego[/glow]. Przynależność państwowa wiąże się z określonymi przywilejami jak: prawo ochrony ze strony polskich urzędów dyplomatycznych i konsularnych, ze strony polskich okrętów wojennych, w przypadku konfliktu wojennego daje prawo wynikające z neutralności (w przypadku jej ogłoszenia przez rząd Rzeczypospolitej).

 

[glow=red,2,300]Obowiązek podnoszenia bandery dotyczy wszystkich jachtów posiadających przynależność państwową polską.[/glow]

[glow=red,2,300]Banderą obowiązującą na jachtach polskich jest bandera Polskiego Związku Żeglarskiego[/glow] (bandera państwowa ze znakiem PZŻ w lewym górnym rogu) lub bandera państwowa. Jacht Klub Polski oraz Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” mają ustawowe prawo podnoszenia bander klubowych. Na wodach wewnętrznych jachty mogą podnosić banderę klubową W trakcie chrztu nowych jachtów powinno w ramach uroczystości nastąpić również pierwsze podniesienie bandery. Bandera w czasie postoju jachtu tradycyjnie podnoszona jest na rufie jachtu na drzewcu o nazwie flagsztok (lub innym elemencie wyposażenia np: bramce rufowej z uzbrojeniem umożliwiającym jej podnoszenie i opuszczanie).

[glow=red,2,300]Bandera podnoszona jest o godzinie 08.00 i opuszczana o zachodzie słońca wg czasu lokalnego.[/glow]

Jachty w drodze podnoszą banderę na rufie w tym samym okresie czasu. Jachty wielomasztowe w drodze podnoszą banderę na rufowym maszcie. [glow=red,2,300]Na obszarze wód terytorialnych obcego państwa jachty w drodze powinny nosić banderę przez całą dobę[/glow]. Bandera powinna być również podnoszona na masztach sygnałowych na przystaniach klubowych. Banderę podnosi się wówczas na piku gafla masztu klubowego od godz. 08.00 do zachodu słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek podnoszenia bandery dotyczy wszystkich jachtów posiadających przynależność państwową polską.

 

Banderą obowiązującą na jachtach polskich jest bandera Polskiego Związku Żeglarskiego

(bandera państwowa ze znakiem PZŻ w lewym górnym rogu) lub bandera państwowa.

 

Czyli reasumując, mój jacht motorowy (prywatny) zarejestrowany w Starostwie Powiatowym jako sprzęt do amatorskiego połowu ryb, posiada przynależność państwową polską, nie jestem członkiem PZŻ, więc mam prawo a wręcz obowiązek noszenia bandery państwowej i tylko nie wiem czy muszę wystąpić o nadanie patentu flagowego :-)

Pozdrawiam wszystkich Geniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego :

Od 10 kwietnia 2004 roku (dzień wejścia w życie ustawy z 20.02.2004 o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej) każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, narodowych czy lokalnych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego! Nastąpiło zatem poszerzenie obszaru wolności osobistej. Dlaczego z tej wolności niekorzystać? Swoja polskość manifestować flagą masz prawo każdego dnia.

więcej na stronie www.polskaflaga.pl/PrawoOFladze.html

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flagę RP z godłem, czyli banderę mają obowiązek nosić statki morskie, pływające po morzu. W przypadku jachtów są te to które mają rejestrację zaczynającą się od POL.

Polskie jachty na śródlądziu nie mają obowiązku noszenia flagi czy bandery, ale mogą ją nosić.

Zwyczajowo, poza granicą, na śródlądziu przyjęte jest noszenienie flagi. Państwa na terenie którego się przebywa na dziobie lub flaksztoku, a flagi przynależności państwowej na rufie. W Europie często są to duże flagi o szerokości około 90 cm. Jest to bardzo miły zwyczaj i nie widzę powodu aby go nie przestrzegać.

Niektóre państwa EU w swoim prawodawstwie mają zapisany obowiązek noszenia flagi, ale należy przypomnieć, że Nas obowiązują, na zasadach wzjemności, polskie przepisy.

Reasumując, flagę może nosić każdy jacht, banderę te które mają nadane prawo noszenia bandery.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zwyczajowo, poza granicą, na śródlądziu przyjęte jest noszenienie flagi. Państwa na terenie którego się przebywa na dziobie lub flaksztoku, a flagi przynależności państwowej na rufie. W Europie często są to duże flagi o szerokości około 90 cm. Jest to bardzo miły zwyczaj i nie widzę powodu aby go nie przestrzegać.

...Reasumując, flagę może nosić każdy jacht, banderę te które mają nadane prawo noszenia bandery.

No i o to chodzi bandera, flaga państwowa i flaga to trochę różne pojęcia. A co do zwyczaju podnoszenia mini flagi kraju, w którym aktualnie się przebywa to wyraźnie o tym mówią etykieta i ceremoniał morski. I nie na flagsztoku ani dziobie a pod salingiem. Dlatego zagraniczne jachty motorowe mają maszt i przestrzegają tego zwyczaju. Jak nie to znaczy, że ,,nasz" tylko zatęsknił i wraca żeby pokazać swój zachodni dorobek ale etykieta i zwyczaj poszanowania bandery czy flagi państwowej to już ma gdzieś.

Tak więc czasem lepeij nie wywieszać niż robić z siebie  ,,mariniarza". Z galą flagową jest podobnie. Byle kolorowo a czy duża czy mała i kiedy to już nie ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czyli reasumując, mój jacht motorowy (prywatny) zarejestrowany w Starostwie Powiatowym jako sprzęt do amatorskiego połowu ryb, posiada przynależność państwową polską, nie jestem członkiem PZŻ, więc mam prawo a wręcz obowiązek noszenia bandery państwowej i tylko nie wiem czy muszę wystąpić o nadanie patentu flagowego...

 

Albo jacht motorowy albo łódź rybacka do amatorskiego połowu. I tu pieska pogrzebali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo w tym chorym kraju jak się chce coś legalnie to albo fura kasy albo postawione na głowie. W Starostwie nie zapłaciłem ani grosza a w PZŻ i PZMiNW sami wiecie ile chcą. A poza tym lubię powędkować więc i tak czy tak sprzęt do amatorskiego połowu ryb. A co do decyzji co będzie wisiało na flagsztoku to jeszcze sam nie wiem  :(  Pozdrawiam i tak najważniejsze pływanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...