Skocz do zawartości

Obszary Natura 2000


tomkap
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy na obszarach Natura 2000, które wyznaczane są celem ochrony ptaków, ustanowione jest cisza, gdyż tak słyszałem na temat jezior, chociaż nie znalazłem nigdzie potwierdzenia tego. Nigdzie też nie mogę się doczytać się, jak jest w przypadku rzek. Przez takie obszary przebiegają przecież szlaki wodne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmam się dokladnie na obszarach Natura 2000 (chyba nikt tego nie wie), ale dla przykładu cały Zalew Szczecinski, Roztoka i chyba dąbie jest objęte Naturą 2000, i żadnych zakazów dotyczących nas nie ma, inaczej ma się rzecz jeżeli chodzi o inwestycje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tu chyba nie jest to dokładnie ustawowo wyjaśnione. Powinien chyba być w tych rejonach zakaz używania łodzi motorowych, a ludzie tam pływają. Wyobraźcie sobie parkę łabędzi, która chce założyć rodzinę i zbudować sobie gniazdko, bo dla nich właśnie taki obszar wydzielono.

W temacie zapytam, czy otulina  parku, to również zakaz na silniku tak jak w parku? Trudno w moich stronach znaleźć miejsce do pływania, stąd pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno do końca określić. Jak Krzysiek napisał Całe jez. Dąbie, Roztoka i Zalew Szczeciński to obszar Natura 2000 - Jest to obszar chroniony pod kątem przemysłu i inwestycji. A nie turystyki. Na przykład mogę podać że w okolicy kanału Swięta, Wydrnik, wysp vis a vis stoczni jest normalny ruch turystyczny, ruch statków z i do portu, przemysł stoczniowy - a wśród drzew zakładają gniazda mają orły Beliki i mają się świetnie, Bobry zakładają żeremia...

 

Płynąc na południe, czyli w okolicę Międzyodrza -  tam już jest rezerwat Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odryi tam już jest całkowity zakaz pływania na silnikach spalinowych. To też obszar natura 2000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już mam pewne zawodowe rzeczy za sobą i dysponuję chwilką wolnego czasu- zatem.....

 

W Polsce mamy bodaj osiem różnych form ocrony wartości przyrodniczych. Najważniejsze są rezerwaty ścisłe i parki narodowe. Listę tę zamykaja obszary chronionego krajobrazo oraz użytki ekologiczne. Jescze przed wstąpieniem do Uni, Polska zgłośiła swój akces w tworzeniu sieci Natura 2000 której podstawy stanowią tzw. Dyrektywa Siedliskowa oraz Dyrektywa Ptasia. Natura 2000 polega defacto na tym, że wytypowanym terenom przypisuje się pewne wartości ochronne wg. wspólnego międzynarodowego klucza.

 

Tereny Natura 2000 mogą zawierać w swych granicach wydzielone rezerwaty czy też całe Parki Narodowe. Tak jest np. w rejonie Warszawy gdzie mamy Obszar Natura 2000 Doliny Środkowej Wisły i w jego granicach np. wyspy na rzece "Kępy Zawadowskie", które stanowią rezerwat ptasi. I Wisłą można sobie pływać do woli ale w zasadzie po wyspach nie powinno się wędrować.

 

Z drugiej zaś strony pojęcie NATURA 2000 jest jednak sygnałem dla społeczeńsrwa, że skoro już taki system mamy, to jednak za nim coś zniszczymy, to jednak powinniśmy się głęboko zastanowić i raczej jednak winniśmy to chronić, bo stanowi to  dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe, które  mamy przekazać następnym pokoleniom.

 

W aspekcie prawnym powimo, że obszry NATURA odgrywają istotną rolę żywicielską i niejednokrotnie także infrastrukturalną, to wszelka działalnośc inwestycyjna podlega pewnym ograniczeniom i konntroli poprzez realizację dodatkowych prac wykazującymi zgodność zamierzeń inwestycyjnych z nmajlepszymi technikami czy stosowanymi  surowcami (np. dotyczy to  technik grzewczych).

 

Poniważ u nas w kraju NATURA 2000 zajmuje stosunkowo małą powierzchnię, to w pewnych przypadkach urzędy cechuje pewna nadinterpretacja uwarunkowań ochronnych. Ale w żadnym wypadku nie powinno to dotyczyć  różnych form turystyki w tym także i turystyki motorowodnej. Zamieszczam tu mapkę terenów europejskich i gdyby miały tam być wprowadzane tego typu ograniczenia, to wiodące potęgi gospodracze jak Niemcy, Włochy czy Szwecja, czy kraje nam nieco bliższe w aspekcie poziomu rozwoju gospodarczego (Węgry, Hiszpania czy Czechy) musiały by się zamienić w terytorialne skanseny.

 

Tak, że Koledzy nie martwmy się na zapas- po obszarze  NATURA 2000 można pływać z silnikami chyba, że wykluczają to inne uwarunkowania ochronne (np. obecność rezerwatu czy obecność parku narodowego). I tu np. NATURA 2000 obejmuje Biebrzański Park Narodowy  czy zaznaczony na mapce Park Karkonowski). I dlategio po Biebrzy w granicach Biebrzańskigo Parku Narodowego na silnikach nie pływamy (i to zdaje się, że nie robimy tego  nawet na silnikach elektrycznych).

 

Myśłę, że to wyjaśnienie daje pogląd na "sprawę", co nie oznacza, ze w odniesieniu do pewnych terenów wątpliwości i tak pozostaną......

Pozdrawiam 

1565040524_Rys._Europejska_Sie_obszarw_chronionych_Natura_2000.thumb.jpg.3451a0f5c6a9ec03db131e61616567b2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, że Koledzy nie martwmy się na zapas- po obszarze  NATURA 2000 można pływać z silnikami chyba, że wykluczają to inne uwarunkowania ochronne (np. obecność rezerwatu czy obecność parku narodowego).

To w takim razie powstawanie obszarów NATURA 2000 jest bez sensu, skoro państwo i tak niezależnie ustanawia strefy chronione na których obowiązują wszelakie zakazy. I tak praktycznie gdzie jest obszar NATURA 2000, tam właściwie zawsze jest jakiś park, rezerwat czy obszar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może  niekoniecznie jest  tak  "do końca".

 

Wspomniałem o Biebrzy- zakaz pływania na silnikach dotyczy odcinka rzeki przebiegającego w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Kończu się on chyba na "dojsciu" rzeki Ełk.

Dalej można już swobodnie płynąć najpierw rzeką potem Kanałem Augustowskim aż do granicy państwa, a może nawet dalej na Białoruś. Ten ponad 100 kilometrowy szlak wodny leży w całości w granicach Natury 2000. 

 

Oczywiście nie zmienia to naszego odczucia, że formy ochrony przyrody kojarzą się z zakazami i często bezpośrednio uderzają w naszą wodniacką (głównie motorowodną) społeczność.......

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...