Skocz do zawartości

Odra - mapy, locja


jarekjarek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowy w temacie zwracam się z pytaniem do bardziej doświadczonych kolegów z pytaniem, jakich map używacie? Do tej pory kilkanaście ładnych lat pod żaglami, teraz czas na Odre przyszedł i przygotowując się do sezonu zacząłem gmerac i szukać tego co dostępne na temat map i locji Odry. Do tej pory znalazłem kilka turystycznych map poszczególnych odcinków rzeki, głównie fajne mapki Odry środkowej, gdzieś w internecie udało się znalesc locje kilku odcinków, wiem że sa tez niemieckie mapy Odry które można kupić, wreszcie gdzieś znalazłem że ktoś polecał wojskowe sztabówki. Moze ktoś  podpowie co mozna znalesc jeszcze, lub wypowie sie na temat niemieckich opracowań znalzałem bodajże w sail-ho album NV verlag (chyba) tom 3 Odra, ale nie wiem czy warto. Dziękuje z góry za podpowiedzi i chętnie dowiem sie czego wy używacie.   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci trochę innaczej. Jeśli lubisz zbierać mapy do celów kolekcjonerskich to idziesz dobrym śladem. Generalnie to aktualnej i kompletnej locji z mapą całej Odry nie ma, a przynajmniej ja nie słyszałem i nie czytałem. Z drugiej strony, taka mapa do celów turystycznych jest zbędna. Po prostu płynąc Odrą nigdzie nie zabłądzisz a rozmieszczenie na szlaku miejscowości zobaczysz na zwykłym nawet samochodowym GPS. Również kilometraż całej Odry znajdziesz w internecie w wielu miejscach. Po Odrze trzeba pływać czytając wodę i oznakowanie a nie książkę. Różne zapisy mogą tylko wprowadzić w błąd. W żadnej locji nie zobaczysz jaki jest aktualny stan wody a bywa bardzo zmienny uniemożliwiając wręcz płynięcie lub zalewając główki, co grozi urwaniem spodziny. O tym na mapach i w locji nie przeczytasz. Pływając wiele lat po Odrze, sam nie korzystałem z map jak i również nie widziałem ich u kolegów z przystani. Jedyny wyjątek to wody szczecińskie, gdzie rzeczywiście idzie się pogubić. Na Sail-ho można kupić komplet map Zalewu Szczecińskiego obejmującego Odrę od Szczecina po Bałtyk i z tego kiedyś korzystałem a teraz już nie muszę bo dzięki kolegom motorowodniakom ze Szczecina i Polic poznałem te wody dość dobrze  ::) C:-).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci trochę innaczej.

Odpowiem jeszcze trochę inaczej  :)

Przygotowując swój emerycki surwiwal na wodzie za podstawę przyjmuję

strony RZGW w przypadku twojego odcinka Odry - Wrocław i Szczecin.

Dziwi mnie tylko, że strony www Zarządów są tak różne - no ale to opiszę

za jakieś dwa lata (może do tego czasu ujednolicą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę wystarczy wodę czytać, ale  najszybciej co planuje to trasa Gliwice - Nowa Sól i bez jakiejkolwiek mapy nie chce płynąc,   

Co do trasy Gliwice - Nowa Sól, pływałem, płynąłem od Krapkowic do Gliwic. Na tej trasie

konieczne są numery telefonów stacjonarnych i komórkowych do śluz. Co prawda mój

nauczyciel czy też guru kpt żeglugi śródlądowej twierdzi że radiostacja jest najlepsza,

ale ogranicznik kasa ;-(. Co do mapy - oczywiście ważna, jednak substytutem jest

https://maps.google.com/ chyba najbardziej aktualne - ciekawe czy warto to sobie

wydrukować w dużym powiększeniu i ile by to stron zajęło?

Zaznaczam że moje uwagi to uwagi najmniej doświadczonego użyszkodnika wód

śródlądowych  :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK chce być zorientowany gdzie jestem, jak potrzebuje tego wiedzieć, tak jak z wszystkimi mapami, jeśli nie zdołam osiągnąć zaplanowanego dobowego przebiegu, to gdzie znalesc najlepsze miejsce na nocleg, gdzie mogę liczyć na w miarę bliskie miejsce na zakup paliwa, jakie przeszkody w jakiej odległości, śluzy, jazy, promy etc.  Dodatkowo opisy rożnego rodzaju które są na tego typu mapach dotyczące tego co człowiek potrzebuje. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Przygotowując się do rejsów, oprócz przestudiowania map, zabrania ze sobą  prostej nawigacji samochodowej, dobrze jest poświecić trochę czasu na sprawdzenie w Google całej trasy i samodzielne znalezienie stacji paliw. Bez wody, żarełka, zupy chmielowej da się wytrzymać ,ale jak zabraknie paliwa to klops i nikt nie pomoże . ( na trasie Cigacice- Osinów Dolny  przez dwa dni spotkałem jedną łódź !!!  Nie dopuszczam aby zapasy paliwa spadły poniżej 50 %, a miejsca na odpoczynek wyznaczam sobie znacznie gęściej niż przebieg dzienny . Tak przynajmniej ja czynie. Pozdrowienia Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, oczywiście w necie chyba wszystko już wyszukałem, to na kanały info tez, co do elektronicznych map Garmina to marzy mi się ploterek garmina, ale narazie funduszy brak, może w przyszłości. Co do planowania przebiegów, właśnie o to chodzi zaplanujesz i jeśli wszystko zgodnie z planem jest Ok, gorzej gdy coś nie pójdzie zgodnie z planem, poza tym nauczyłem się jednego, mimo wszystko jeśli korzystasz z elektronicznych map zawsze warto mieć w zanadrzu papierowy backup. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek wystarczy ci jedynie zwykła nawigacja drogowa, na niej będziesz miał zarys rzeki, zakręty, zakola, tereny śródleśne, nieużytki i miejscowości i co najważniejsze "CPN'y" jak zaznaczysz w POI.

 

A jak jesteś bardziej wymagający to poszukaj w księgarniach, lub dobrych sklepach żeglarskich (kolega taki kupił ) mapa i opis szlak Wrocław- Szczecin. Spora książka z opisem plus mapa.

 

Możesz też zapytać tutaj http://berlin-szczecin-baltyk.pl/ lub tutaj http://szlakwodny.com.pl/ Wiem że wydawali grube wydanie szlaku z południa na północ (miałem w rękach tę pozycję bardzo szczegółowa) jak ją znajdę to dam znać. Pytaj Zbyszka Zbroję a na pewno Ci coś podpowie http://www.pomerania.net/download/Zbroja_Handout_PL.pdf

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

...mimo wszystko jeśli korzystasz z elektronicznych map zawsze warto mieć w zanadrzu papierowy backup.

 

około 2 lata temu trafił mi w ręce w formacie A4 atlas  map wydany przez (o ile się nie mylę) Wrocławski RZGW a dotyczył całej długości odry pod ich zarządem. była to świetna choć wydrukowali bardzo mało sztuk i nie udało mi się zdobyć choćby 1 na własność. ponoć można było to pobrać w formacie pdf. i wydrukować.

 

znalazłem za to cos takiego

http://informator.wroclaw.rzgw.gov.pl/

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

http://szczecin.uzs.gov.pl/gqvc4__srodladowe_elektroniczne_mapy_nawigacyjne_ienc_dla_obszaru_objetego_uslugami_informacji_rzecznej_ris_na_dolnej_odrze.htm

 

Pobieracie program z linku na stronie (instalujecie).

Pobieracie pliki map (są skompresowane) i rozpakowujecie do katalogu "doc" w katalogu głównym programu.

Po uruchomieniu programu dodajecie pliki map (zaznaczacie wszystkie i wtedy macie jedną dużą mapę w świetnej skali), no i zaczynacie zabawę.

 

Bawię się tym od wczoraj. Mapy będą na bieżąco aktualizowane.

Szukam teraz pomysłu jak to wrzucić na androida, żeby mieć na tablecie w łodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wreszcie dosyć fajne narzędzie z wieloma ciekawymi opcjami, jest co najważniejsze kilometraż, co prawda tylko na odcinku pod zarządem RZGW Wrocław, przy mniejszej skali wiele szczegółów łącznie ze znakami, może komuś się przyda.

Pozdrawiam

http://informator.wroclaw.rzgw.gov.pl/imap/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...