Skocz do zawartości

Dobra echosonda nawigacyjna?


MotoDex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Po zakupie jednostki pływającej (ponton Maweric 375) chciałbym się ponownie poradzić w kwestiach nawigacyjnych - mam skłonności odkrywcze i często pływam po nieznanych wodach:) jakby nie było to gumiak, więc nie chciałbym napłynąć od razu na jakiś ostry kamień czy urwać silnik i pawęż na płyciźnie. Na pontonie mam mocowanie Borika do Lowrance ale rozsądny model z dużym ekranem to spory koszt a samo śledzenie ryb interesuje mnie z tego najmniej (jak już to i tak rzucam spiningiem w sprawdzonym terenie). Nie znalazłem na natomiast na "Alledrogo" innego urządzenia dedykowanego bardziej do nawigacji nad/pod wodnej niż samego łowienia. Wolałbym osobne urządzenie z ekranem niż coś pod smartfon ale rozważę każdą opcję jeśli tylko spełnia wymagania. Mapy jakie mnie interesują to Zegrze, Narew, Bug i wszystkie jeziora Warmińsko-Mazurskie :)

 

Żeby doprecyzować interesuje mnie widok mapa batymetryczna z GPS + live scan dna na raz za mniej niż 3k?

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Rozwiązanie: po wielogodzinnym zgłębianiu tajników echosond w sieci i na tym forum doszedłem do kilku wniosków i opcji i podsumuję od razu w pierwszym poście, żeby ktoś z podobnymi wymaganiami nie musiał czytać całości:

- musi obsługiwać lepsze mapy - Navionics. ContourDraw bez Wi-Fi to za mało...

- coś dosyć mobilnego, najlepiej bezprzewodowego ze względu na ruchomy montaż na pontonie

- coś relatywnie taniego/opłacalnego, bo z sondy korzystam okazjonalnie a potrzebuję bardziej GPS

 

Zatem moje opcje wyglądały tak:

1. ECO: Deeper Chirp+ z mapami Navionics na iPada

Ponieważ mam iPada 10" z dużym powerbankiem myślałem o zakupie samych map Navionicsa + do tego jakiś solidny uchwyt za 100pln a Deeper tylko do badania podstawowych parametrów dna. Taka kompozycja mieście się w 1500pln (oczywiście tylko dla posiadających już tablet).

Plusów jest sporo: duży ekran do nawigacji, nawet niezłe skanowanie Deeperem, mobilność! - malutkie i można zabrać taż na połowy z brzegu, no i cena.

Minusy: Retina niestety jest słabo widoczna w słońcu, OLED Samsunga będzie pewnie lepszy ale nadal to nie jasność ekranów echosond, do tego jest problem z montażem Deepera na łodzi na dedykowanym uchwycie - ja akurat miałem już zainstalowany uchwyt i ramię Borika za 200pln, więc chciałem to wykorzystać.

 

2. Polecane: Garmin Striker 7, Lowrance Elite 7.

Tutaj nie muszę się rozwodzić - najbardziej popularne modele na Allegro. Dopierając jednak opcję z UHD oraz SideView lądujemy przy 5k a aż tyle nie chciałem wydać, bo interesowała mnie głównie nawigacja, która w wersji z tabletem wyniosłaby 10x mniej - 500pln:)

 

3. Kompromis: Garmin Echomap 4/6, Lowrance Reavel 7

Jak być może widzieliście w ostatnim poście skończyło się na Garminie Echompa 62cv ze względu na wymiary, funkcje i świetną cenę - 2400pln za kompletne urządzenie. Rozważałem też najmniejszego Echomapa 42 ale po pierwsze nie ma Wi-Fi a po drugie jak się okazało nie jest wcale dużo tańszy a korzystanie z pionowego ekranu jest na pewno mniej komfortowe. Jako mocny konkurent dochodzi jeszcze Lowrance TS z lepszymi skanami dna i obsługą map ale wygrała cena Garmina kosztem braku SideView, który jest na pewno spoko ale nie niezbędny dla mnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jeśli chodzi o przewidywanie wody przed sobą to tylko garmin  panoptix. Cena co cóż poszukaj ale sam przetwornik to często cena tańsze echosonda z przewodnikiem zwykłym

 

Jeżeli chcesz pływać na mapach innych użytkowników to i garmin juz striker od 5 w zwyzy to ma a lowrance to na pewno eliten natomiast hook to zależy od wersji.

 

Zasada prosta im więcej cali tym wygodniejsze od 10 cali przeważnie jest już lepsza rozdzielczość ekranu.

 

 

Jeżeli chcesz bywać po starych śladach którymi sam już pływałem to huminbird 

 

Kupne mapy obsługuje i garmin i lowrance ale w takich ciut lepszych wersjach w lowrance to elite a garminie nie pamiętam.

Huminbird też ma mapy kupne.

 

Teraz co do map kupnych rzek nie ma na nich bo rzeka się zmienia co do Mazur jest dużo map począwszy od navioniksa.

 

Podgląd map darmowych dla lowrance wpisz w Google Genesis map

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kompleksową odpowiedź. Czyli w skrócie nie stać mnie, bo 10k+ za tą zabawkę nie dam :( Myślałem o Lowrence REVEAL 7 TRIPLESHOT (ma kilka opcji z Elita) ale tylko dlatego, że mam już to mocowanie. Tylko ekran trochę mały...

 

Ewentualnie mam jeszcze iPada Pro ale raz, że to mało odporny na wodę i syf sprzęt a dwa, że pewnie samej sondy do tego i tak się nie da dokupić, żeby działało spoko a wyszło taniej niż kompletne urządzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem lowrance 7 elite 2 i byłem zadowolony. No poza jedną rzeczą mapy na Genesis nie są tak aktualizowane  jak bym chciał

Dzięki, to jednak doinwestuję i wezmę Elite 9 Ti2 - dotyk oraz NMEA 2000 na przewidywanie wody mi się przyda. Trochę drożej ale nie aż tak jak Panoptix :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No NMEA 2000 to jest port pod którym podpinam się urządzenia np silnik i widzi się jego parametry ja miałem 7 a 9 ma te same opcje tylko że jest większa. Ale nie będzie patrzyła do przodu!!! Dodatkowo rozdzielczość jest taka sama więc ja bym nie wtapial kasy w 9cali dodatkowo to już wiem z własnego doświadczenia że nie ma czasu patrząc cały czas na echosonda  ona ma wspomagać i jak wolno płyniesz to pokazywać glebokosc nie ma co na pale patrzeć w ekran i tak jak mówię czy 7 czy o cali ta sama rozdzielczość czyli i tak to samo widzisz!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, to nie wiem. Skoro nie potrzebuję wykrywacza ryb to zastanawiam się w sumie czy nie kupić czegoś pod smartfon/tablet: czyli podstawowy GPS na mapie batymetrycznej i tyle, skoro i tak te sondy nie patrzą "do przodu" za bardzo.

 

Szukałem też czegoś bezprzewodowego do nawigacji i tylko wspomagania i prostych informacji jak głębokość ale znajduje mi tylko te wędkarskie Deepery w kształcie kuli:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pomiaru głębokości są oddzielne urządzenia,  ale mało popularne. Ja mam nawigację bez echosondy i dołożyłem takie ustrojstwo http://www.northstarnav.com/Products/Instruments-Gauges/Explorer-210-Series/Depth-210/

 

Aktualnie technika poszła mocno do przodu i warto zainwestować w nowoczesny ploter nawigacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to najlepiej kup sobie garmin strikera + na telefonie navioniksa zainstaluj. Garmin stworzy tobie mapki jak juz przeplyniesz raz dana wodą  i będziesz miał bieżącą głębokość podawana. Tylko moze celuj w model 5 cali skoro tylko głębokość  ma pokazać. Bo same urządzenia do pomiaru głębokości podobnie kosztują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że te urządzenia są dosyć skomplikowane i drogie. Nigdy wcześniej nie miałem styku z ploterami/echosondami, więc nawet nie wiem na co zwracać uwagę. Jak pisałem potrzebuję tylko map oraz jakiś pomiarów w przód (ciężko). Przejrzałem już ze 100 urządzeń różnych firm i po suchej specyfikacji nie ma szans, żeby wymyślić co będzie najlepsze. Skoro urządzenia za 12-14k są uznawane za dobre to zakładam, że takich za 5-8k nie ma sensu kupować, bo ani nie będą dobre ani tanie, więc szukam innych opcji:

 

1. dobra płatna mapa (Navionics/Taider?) na telefon/tablet + do tego pomiar głębokości małą sondą (ale cenowo mało opłacalne)

2. prosty GARMIN/Lowrance z dużym ekranem (EchoMap/Reveal7) - da mi głębokość, prędkość i mapy na osobnym ekranie + jakieś tam ubogie skanowanie dna jak sądzę

3. inne nieznane mi urządzenie(a) spełniające wymogi, bo drogi ploter raczej odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rzekach to zawsze jest pływanie na czuja i dobrze trzeba czytać rzekę.  Bo nawet  patrzenie do przodu nie będzie działało dobrze na płytkiej wodzie czyli np na Wiśle w Warszawie przy obecnym stanie.  Masz ponton więc i tak lepiej  bo jak wylecisz na bieliznę to łatwo ci będzie wpychać

Chyba mocno zastanawialbym się nad terminem strikera. Nie ma on map ale za to możesz tworzyć swoją batymetrie.  Batymetria innych użytkowników często jest mało aktualna więc tak jak by to powiedzieć bardziej przeszkadzać moze jak pomagać będzie.

 

Chyba ze będziesz pływał bo jeziorach gdzie nic się raczej nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze będziesz pływał bo jeziorach gdzie nic się raczej nie zmienia.

Rzeki to racja ale z tym nie mam problemu - od lat (s)pływam Pilicą gdzie woda czasem ma 5cm:) jedyna trasa jaką przewiduję na rzece to standardowe Zegrze-Pułtusk ale tam jest spory ruch, więc za 1 razem to idzie za kimś po prostu lecieć a drugi raz po swoich śladach wg GPS o ile na nic się nie wpadło:)

 

Natomiast Mawericiem to w 90% po jeziorach jednak pływam (małe nieznane akweny + Mazury/Warmia), więc dlatego bardziej myślałem o modelu Echomap. Znalazłem fajną stronkę, która wyczerpuje temat odnośnie Garmina:

https://gpsdlaaktywnych.pl/2019/04/najlepsze-echosondy-dla-wedkarza-przeglad-produktow-garmin/

 

Wyszło, że najlepiej wziąć model 72 z sideview - ma on też port umożliwiający podłączenie przetworników Panoptix, gdybym sie jednak kiedyś szarpnął na coś takiego (nie wiem czy sens przy takiej rozdziałce i wielkości ekranu).

 

Zdecydowany już prawie na zakup zacząłem czytać dalej i zainteresowały mnie przetworniki 3D - ogólnie bardzo drogie ale znowu znalazłem jakiegoś Raymarine gdzie podstawowo model z przetwornikiem 3D jest w podobnej cenie do Garmina:) i weź tu coś kup czytając Internety:) natomiast nie wiem czy to takie bardzo super a do tego i tak skanuje tylko z tył - dla wędkarzy pewnie spoko a mi tam życia nie uratuje jakoś bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejsza jest funkcja wytyczenia trasy. Nie wszystkie urządzenia robią to automatyczne np.Simrad. W Garminie wybierasz punkt, klikasz prowadź do i wytyczy ci trasę po wodzie omijając mielizny, uwzględniając mosty i inne przeszkody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku patrzyłem raczej Garmin vs Lowrance. Nie ukrywam, że ten drugi podoba mi się bardziej ale doczytałem, że w tej samej cenie Garmin ma znacznie więcej ciekawych funkcji.

 

Ogólnie na Alledrogo jak sama nazwa mówi jest drogo i może komuś pomogę ofertą (moim zdaniem najlepszą) tych dwóch sklepów:

https://www.sportfishtackle.com/

https://www.waveinn.com/

 

Potrafią mieć spore promocje i jeszcze trudniej zadecydować;)

 

Na chwilę obecną niestety szału nie ma ale i tak taniej niż Allegro:

1. Lowrance Elite-7 TI2 ROW Active Imaging - 4100pln (vs 4900), ewentualnie 3k bez przetwornika

2. Garmin Echomap Plus 72sv GT52/UHD - 3700/4100pln (vs 4500/4900) - niby lepiej dorzucić lekko do lepszej rozdzielczości ale znowu niektórzy piszą, że aż takiej różnicy nie ma i lepiej łyknąć w promocji Plusa  C:-)

 

Z drugiej strony jest tu masa postów o tym jak ludzie pourywali śruby na rzekach i jeziorach z sondami po 10k, więc faktycznie chyba tylko dobra mapa z ostrzeżeniami o niebezpiecznych miejscach mogła by pomóc albo własne skany na jakiejś mocno wypornościowej jednostce w przed dzień wypłynięcia  ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup to co ma mapy Navionicsa.

Mapy są najważniejsze.

Nie ma takiej sondy co cię ustrzeże przed zmiennoscią w nurcie lub pływającymi przeszkodami. Czy np pojedynczym głazem.

Wodę trzeba czytać i uważać: jak to było.."tisze jedziesz dalsze zajedziesz" :-)

I takie ustrojstwo które pozwala nanosić własne uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rok temu kupiłem lowrance 7 ti2 i tylko dlatego że nie było map dla garmin. Teraz bym pewnie kupił grania bardziej mi się podobał.

 

Wpisz sobie na yt Sebastianwat echosonda elite 7 ti2 coś tam nagrałem moze coś wiedzy użyteczne dla siebie zdobędziesz.

 

Dla mnie echo też miało służyć do omijania wodnych przeszkód i pływania po rzekach a wyszlo jak wyszlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup to co ma mapy Navionicsa. Mapy są najważniejsze.

Czytając kilka wątków i zagłębiając się w tematykę jestem na granicy rezygnacji z zakupu pełnowymiarowej echosondy :-\ Po pierwsze to dodatkowy spory bagaż a nie mogę zamontować na stałe na pontonie. Do tego jak już powiedziano przed przeszkodami w ślizgu raczej nie obroni a do okazyjnego wędkowania spiningiem jej nie potrzebuję (nie za te pieniądze).

 

Zależy mi natomiast nadal na najlepszych mapach polskich jezior a te mogę sobie przetestować za darmo nawet na smartfonie. Jeśli się to sprawdzi to zamierzam kupić "terenowy", wstrząso i wodoodporny (IP68) tablet Galaxy Active2 ze wsparciem GLONASS i już. Na jednorazowy wyjazd na mazury jest też Taider a mapki wyglądają naprawdę spoko. Jeśli to mi się nie sprawdzi to dopiero pomyślę o profesjonalnej nawigacji ze skanem live ale jednak jak wielokrotnie się powtarza nic nie zastąpi poprawnego czytania wody:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dobrych map za friko!Dobrych czyli aktualizowanych i z batymetrią.

Nie pisałem, że chcę mapy za friko tylko, że można przetestować za friko mapy Taidera 24h albo Navionicsa 1 tydz. Obie są dostępne na iPada, więc na cały wydatek składa się zakup map + powerbank co w sumie się mieści w 500pln a nie 5k a spełnia 80% moich potrzeb względem dedykowanej sondy. Retina w słońcu nie jest jakaś super ale coś za coś...

 

https://www.sailmagazine.com/diy/navigating-the-app-world

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i problem się rozwiązał - jako prezent urodzinowy dostałem Garmina EchoMap Plus 62CV  ;D

Jeszcze nie testowałem i nie mam zdania ale wydaje mi się, że może się wstrzelić idealnie: jest dosyć kompaktowych rozmiarów, obsługuje mapy Navionicsa i funkcję ActiveCaptain, która podobno świetnie działa na gęstych akwenach jak Zegrze. Czyli mam co chciałem - bardziej ploter nawigacyjny niż stricte sonda wędkarska. Brakuje SideView ale myślę, że Clearvu mi wystarczy, bo nie jest to aż taka rewolucja jak Panoptix Live Scan:)

Do tego ten model był obecnie w super cenie 2400pln - za sideview lub ekran 7" UHD trzeba już dopłacić prawie 2x tyle.

 

Update: podsumowanie poszukiwań w pierwszym poście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...