Ogólnopolskie Forum Motorowodne

Wszystko o łodziach i silnikach => Nawigacja i elektronika => Wątek zaczęty przez: vmen1 w Sierpień 11, 2016, 22:10:55

Tytuł: Navionics bez tajemnic.
Wiadomość wysłana przez: vmen1 w Sierpień 11, 2016, 22:10:55
Postaram się w kilku zdaniach przybliżyć funkcjonowanie map Navionics. Miałem w tym tygodniu "przyjemność" kontaktu z dystrybutorem map tej firmy,celowo użyłem cudzysłowu gdyż kontakty nie należały do najciekawszych,nazwę owej firmy sobie podaruje. Otóż za pierwszym spotkaniem wciskano mi starą mapę Gold (nie odpaliła na nowym sofcie urządzenia),za drugim razem dostałem działającą lecz niekompletną w zakresie batymetrii i to wszystko po ścisłym określeniu swoich potrzeb.Oczywiście też ją zwróciłem, wróciłem do biura zacząłem rozkminiać temat.W postach na forum również obserwowałem spore niedoinformowanie. Po rozmowach z kilkoma firmami i zaczerpnięciu wiedzy zamówiłem mapę o konkretnym numerze i dopiero wówczas wszystko zagrało.
Jak to działa? Jeśli coś źle zrozumiałem forumowi spece poprawią. Otóż: jeśli potrzebujemy mapy na jakiś akwen najpierw wchodzimy na stronę http://www.navionics.com/en/pl-campaign w zakładkę WebApp, wyświetli się mapa z naszą lokalizacją, następnie wybieramy zakładkę chartplotter i klikamy rodzaj map, w tym przypadku navionics+, otrzymujemy podpowiedzi zgodne wykrytą przez stronę naszą lokalizacją, na samym dole po lewej mamy wybór - duża mapa lub mała a następnie na pasku wybieramy numer mapy której obszar nas interesuje, widząc po prawej stronie samą mapę. Możemy obejrzeć dokładnie czy wybrana mapa posiada wszystkie interesujące nas rejony.
Myślę,że skończą się na forum pytania "jaki masz nr mapy i czy jest Zegrze?"
Dalej.... zamawiając u dystrybutora wybrany nr mapy - nie jest to tak że te karty z mapami leżą sobie na półce i czekają na klienta (uważać zwłaszcza na alledrogo), w chwili zamówienia dystrybutor Navionics ściąga z ich strony mapę na fabryczną kartę Navionics i każda ma numer seryjny a podczas pobierania mapy jest ona od razu rejestrowana. W związku z tym że od momentu pobrania mapy na kartę mamy dokładnie rok na bezpłatne uaktualnianie (potem za 50% ceny mapy) należy zwrócić uwagę aby własnie nie kupić karty gdzieś,skądś zleżałej na półce pół roku bo zostanie nam tylko pół roku na aktualizacje.
Kolejne pytania z forum miały charakter poszukiwawczy kogoś kto ma mape aby...... ;)
Otóż nie, chyba jeszcze nikt tego nie skopiował, mapa może pobierana tylko na firmową kartę navionics i łączy się z numerem seryjnym tej karty oraz jak wspomniałem wcześniej podlega rejestracji w trakcie pobierania.Podejrzewam że żadne klonowania też nie pomogą :P
Mapy typu small(małe) są w cenie 650zł więc mając firmę i odliczając vat zostaje 500, nie jest to aż taki majątek za profesjonalną mapę całej Polski o numerze 5G404S którą przed upływem roku możemy za free aktualizować ile chcemy a batymetrii na akwenach i samych akwenów przybywa.
Nie liczcie też na rzeki, jedynie w rejonach uregulowanych (duże miasta,porty), rzeki na pozostałych odcinkach bardzo szybko zmieniają swoje głębokości więc mija się z celem ich batymetria.
Tytuł: Odp: Navionics bez tajemnic.
Wiadomość wysłana przez: Szerszeń w Październik 22, 2016, 22:39:54
Ukazała się dwutygodniowa darmowa wersja na iPhony .

http://www.navionics.com/en/news/free-two-week-trial-navionics-boating-app

Tytuł: Odp: Navionics bez tajemnic.
Wiadomość wysłana przez: pawelpk w Grudzień 24, 2018, 20:30:40
Pociągne temat: Ta karta pamięci ma taki kod, czy ja go gdzieś wpisuję?
Tytuł: Odp: Navionics bez tajemnic.
Wiadomość wysłana przez: vmen1 w Grudzień 25, 2018, 00:25:01
Ma fabryczny, na inną nie da się ściągnąć.