Skocz do zawartości

czy elektryk to tez napęd motorowy ?


Rekomendowane odpowiedzi

W regulaminie na zalewie, jest napisane że "zabrania się poruszania jednostkami pływającymi o napędzie motorowym".

Pływałem sobie więc na silniku elektrycznym, lecz wędkarz powiedział mi że zakaz obowiązuje na wszelkie silniki mechaniczne, więc i na elektryczne też, a jak nie wierzę to zadzwoni po Straż Miejską i wlepią mi mandat, jak to robili nie raz. W sumie spasowałem, bo ten motorek elektryczny tak samo szkody może narobić jak spalinówka 2KM, oczywiście wędkarzom i już sam nie wiem czy zalicza się do napędu motorowego.

  Mam jeszcze pytanie jeśli chodzi o Straż Miejską. Jeśli będą mnie z brzegu wołali, lub dawali znaki ręką bym do nich popłynął, to mam taki obowiązek, czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdawałem na patent uczono mnie jednemu znaku zakazującemu  Znak Żeglugowy A12" przekreślona śruba " oznacza , zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym , MECHANICZNYM !!! nie spalinowych , nie elektrycznych a mechanicznych .Co to oznacza mechaniczny nie muszę nikomu tłumaczyć .  Sorki chłopaki ale na forum wędkarskich takie pytanie zrozumiałe ale n motorowodnym  ::) .  Często mylą to zagadnienie z pojęciem " strefa ciszy " .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie jak aż tak Ciebie kolego zależy ... ja by napisał list z żądaniem aktu prawnego na podstawie którego wpisali taką definicje zakazu . Prawnikiem nie jestem ale nas obowiązuję zbiór przepisów żeglarskich i każdy regulamin niejako musi do nich odnosić się  . A nie radosna twórczość kolejnego radnego nikomu nie ubliżając z wykształceniem Renaty B...  ::) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zależy, bo mając kawałek wody prawie pod domem, chciałem chociaż z dzieciakami na elektrycznym popływać, który specjalnie po to kupiłem. Podobną sytuację mam na wsi u siostry, gdzie jest tzw. jezioro wiejskie. Tam nawet nie ma żadnego regulaminu, a sołtys po prostu zakazał pływania na silniku spalinowym, żeby ryb nie płoszyć. Spróbuj pływać, a zadzwonią po policję, a ta wiadomo ukarać musi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy przepis czy regulamin czy inny stwór prawny musi byś oparty o konstytucje , kodeks cywilny , rozporządzenie rady ministrów . Sołtys ostatni który może cokolwiek , nie sorki do gminy podatki może zbierać i zgłaszać problemy typu światło zgasło czy drogę trza odśnieżyć  ;) . Ten regulamin co podałeś tak samo podlega hierarchii i oparty na wyższych aktach prawnych , nic tam na temat zakazu pływania na silnikach motorowych nima ( może jest ale ja nie wiem , tego też nie wykluczam )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAk dobrze wyczytałęm z tablicy - zakaz poruszania się na silnikach motorowych - mało to sprecyzowane ale na chłopski rozum autorowi chodziło zapewne o silnik spalinowy. Gdyby jednak było tak jak piszą przedmówcy - zakaz poruszania się łodziami z napędem mechanicznym - oznaczało by każdy środek pływający napędzany siłą ludzkich mięśni poprzez mechanizm (koło zębate z łańcuchem, lub bezpośrednią przekładnię) np rowery wodne...

 

Więc:

1. Wg powyższej tablicy uznał bym że pływanie na silnikach elektrycznych jest w pełni dopuszczalne.

2. Za złamanie samego regulaminu nie można ukarać mandatem karnym (np kąpieliska, czy jak tutaj regulamin korzystania z terenów rekreacyjnych)

 

Gdyby więc Policja, Straż Miejska, Gminna lub inna tam chciała ukarać za złamanie regulaminu mandatem karnym - powstaje jedno pytanie, z jakiego artykułu? W tej sytuacji proponuję odmowę MKK i niech się głowią jak to ogryźć i na pewno nie będzie to art. 54 kw

 

Inaczej się ma jeśli regulamin będzie zgodny np z inną ustawą, np Prawo o ruchu drogowym lub Wychowaniu w trzeźwości.

i złamie ktoś zakaz np postoju (oznaczony znakiem) lub będzie doił browar na hejnał na ulicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w prawie takie pojęcie jak wykładnia. I o takową trzeba poprosić ustanawiającego prawo. Przepisy wykonawcze też nie są do pogardzenia. Mówi się : trza rozmawiać z głową a nie z d..ą" . Wmyśl tego powiedzenia udałbym się do organu stanowiącego to prawo i kazał sobie wyjaśnić co oznacza prawnie napęd motorowy . Np w kodeksie drogowym  takie pojęcie nie istnieje. Napęd silnikowy owszem.

 

Na chłopski rozum nie ma co liczyć. bo życie,  m.in. przez prawo, jest "plugaw and full of zasadzkas"  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. U nas jest tak że Straż na telefon o interwencję, przybywa w 10min i zwykle wypisuje mandat. W wakacje okolicę zalewu zresztą patrolują systematycznie, pieszo na rowerach. Po samym zalewie w zasadzie nic nie pływa, czasem rowerek czy kajak. Jednym słowem jak tylko lód puści, wypróbuję tam spalinówkę, a jak przyjadą po mnie, to mandatu nie przyjmę i zaproponuję pouczenie ;) Rozumiem że na jeziorach wiejskich nie można zakazać pływania, lecz ktoś wspomniał że to tak jak prywatna własność, gdzie mieszkańcy wsi mają jakby przydziały.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to wszystko pogmatwane. Zalew jest własnością miasta i Urząd Miejski zakazuje pływania z motorem, tak jak i kąpieli w miejscach nie wyznaczonych. Na straży miasta stoi Straż miejska, która chyba może mnie wylegitymować i sprawę skierować do sądu, o ukaranie za działanie nie zgodne z regulaminem. Co z jeziorami wiejskimi, niby państwowe, a mieszkańcy swoje przepisy wprowadzają, bo mówią ze to ich jezioro. Pewnie policja przyjedzie i faktycznie nie będzie wiedziała za co mnie ukarać, chyba że za szkodę na mieniu wiejskim, że np. ryby zestresowałem i nie będą dobrze brały.

  Co do ryb, to niektórymi zbiornikami zarządza związek wędkarski i też często na tych akwenach jest zakaz pływania. Ciekawe kto tu może ukarać i na jakiej podstawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubisz komplikować sobie życie. Jeszce raz proponuję Ci udać się do urzędu i wyjaśnić sprawę napędu motorowego.

Może przesłanką ustanowienia takiego regulaminu był hałas i prędkość lodzi motorowych a nie wzięto pod uwagę silników elektrycznych , których można używać w strefach ciszy ? 

Urzędnik nie zawsze jest ekspertem i często zamiast przemyśleć sprawę to kopiuje ,,niedoskonałości" w myśl zasady: bo inni tak robią, ale dlaczego to już sprawa nieistotna.

Powalczyć warto, może oświecisz kilka osób (jeżeli nie będą wiedzoodporni).

Definicji napędu motorowego nie znajdziesz. Jacht, łodź czy statek motorowy takie pojęcia istnieją ale z definicjami już gorzej.

Tylko statek motorowy ma definicję w googlarce , napęd parowy nie jest napędem motorowym -M/S i S/S (motor ship i steam ship):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Statek_motorowy

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mandat za złamanie regulaminu

 

http://img1.aukcjoner.pl/gallery/011836762/thumbnails.jpg

Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro

 

Tylko że wciąż nie rozumiem czemu niby nie można pływać 5km/h na silniku elektrycznym , a żaglówką , która szybciej pływa można.

 

Urząd miasta nie stanowi przepisów prawa jakiegokolwiek. Zakaz taki może być wprowadzony zarządzeniem wójta/burmistrza/prezydenta bądź uchwałą rady miasta/gminy. Od tego bym zaczął, tzn aby w urzędzie wskazali Ci co jest podstawą prawną tego ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się że  jednak regulamin wprowadzony został przez radnych i zatwierdzony przez prezydenta miasta. Pływać na silniku nie można, żeby nie utrudniać innym korzystania z terenów zalewu. Miano tu na myśli raczej łodzie motorowe. Czy silnik elektryczny się zalicza nikt nie wie, lecz pewnie też. Jeśli zaś chodzi o mandat, to strażnik miejski powinien wiedzieć jaka wysokość, bo pani w informacji UM nie wiedziała. Tak więc pozostaje żaglówka, chociaż z ciekawości popływam z silnikiem, żeby zobaczyć jak Straż miejska będzie mnie łapała. Pewnie zasadzą się na mnie na brzegu  ;) lub wypożyczą kajak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się że  jednak regulamin wprowadzony został przez radnych i zatwierdzony przez prezydenta miasta.

 

Sorry, ale jeśli to co napisałeś dowiedziałeś się w urzędzie to trafiłeś na sprzątaczkę bo większego pierdoletu jak to że prezydent zatwierdził coś radzie to nie słyszałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pozostaje żaglówka, chociaż z ciekawości popływam z silnikiem, żeby zobaczyć jak Straż miejska będzie mnie łapała. Pewnie zasadzą się na mnie na brzegu  ;) lub wypożyczą kajak.

Pewnie torpedę odpalą  ;D , a bez żartów łódkę zawsze od strażaków mogą pożyczyć . A co do radnych nie raz bywało że uchwalili coś do czego nie mają prawa , i to w skali nie jednej " parafii "  ;D . U nich z ekspertyzą prawną różnie bywa , i wydaję się im czasami że cały świat u ich nóg . Tylko jak trafiają na kogoś kumatego i sąd uchyla decyzję zaczynają się schody , ale co tam i tak z kieszeni podatnika  :-[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UCHWAŁA Nr  XI/158/99

RADY MIASTA SIEDLCE

z dnia 24 czerwca 1999 roku

 

 

w sprawie ustalenia Regulaminu korzystania z terenów rekreacyjnych wokół „Zalewu Muchawka”.

 

 

Na podstawie art. 7 ust. 1  pkt. 10, art. 40 ust. 1 i ust. 2  pkt. 4, art.41 ust. 1, art. 42 ust. 1        i ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art.14, ust 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r.                o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi /Dz.U. Nr 35, poz. 230            z późniejszymi zmianami/ Rada Miasta Siedlce uchwala, co następuje :

 

 

§ 1.

 

1. Ustala się Regulamin korzystania z terenów rekreacyjnych wokół „Zalewu Muchawka”, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Przebieg granic terenów rekreacyjnych określa załącznik Nr 2 do uchwały.

 

§ 2.

 

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Siedlce.

 

§ 3.

 

1. Uchwała podlega ogłoszeniu w sposób przyjęty dla przepisów gminnych.

2. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

 

 

 

      Przewodniczący

          Rady Miasta

 

mgr inż. Antoni Jastrzębski

 

Załącznik Nr 1

do Uchwały Nr XI/158/99

Rady Miasta Siedlce

z dnia 24 czerwca 1999 roku

 

Regulamin

korzystania z terenów rekreacyjnych wokół „Zalewu Muchawka”.

 

 

1. Teren rekreacyjny wokół „Zalewu Muchawka” jest własnością Miasta Siedlce.

2. Parkowanie pojazdów mechanicznych dozwolone jest w miejscach wyznaczonych.

3. Kąpiel w zalewie dozwolona jest wyłącznie na terenie urządzonego kąpieliska.

4. Zasady korzystania z kąpieliska określa odrębny regulamin

5. Na tereny rekreacyjne zabrania się wstępu osobom, których stan wskazuje na spożycie alkoholu.

6. Zabrania się:

a) ruchu pojazdów mechanicznych

b) sprzedaży, podawania, i spożywania napojów alkoholowych bez stosownego zezwolenia

c) zaśmiecania terenu

d) wprowadzania psów do zalewu

e) poruszania po zalewie jednostkami pływającymi o napędzie motorowym.

7. Na tereny rekreacyjne psy można wprowadzać na smyczy i w kagańcu.

8. Właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do sprzątania i usuwania odchodów pozostawionych przez psa na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku.

9. Zezwala się na amatorski połów ryb na podstawie regulaminu Polskiego Związku Wędkarskiego.

10. Osoby niszczące i uszkadzające obiekty, groble, sprzęt i urządzenia rekreacyjne ponoszą odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody.

11. Osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy regulaminu będą usuwane z terenu niezależnie od ewentualnego skierowania sprawy na drogę postępowania w sprawach        o wykroczenia.

12. Do egzekwowania w/w zasad upoważnia się:

a) upoważnionych pracowników Urzędu Miasta Siedlce,

b) funkcjonariuszy Straży Miejskiej,

13. Z terenów i urządzeń rekreacyjnych należy korzystać w sposób nie kolidujący  z wypoczynkiem innych osób.

 

 

 

Przewodniczący

  Rady Miasta

 

    mgr inż. Antoni Jastrzębski

 

 

Art. 101 ust. 1 ustawy u samorządzie gminnym: Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierdy gminne - regulamin nie jest podstawą prawną do wystawienia mandatu karnego. Gmina tak sobie z widzimisie nie może sobie ustali że nie i już... Jeśli nie ma ekspertyzy wpływu na środowisko, ani terenu objętego ustawą ochronie przyrody, o ochronie parków krajobrazowych, o ochronie parków narodowych itd... to nie ma podstaw by zakazać ruchu jednostek na silniku. A skoro sobie uchwalili to niech RZGW postawi tam odpowiedni znak, by uzytkownicy akwenu mogli się z nim zaznajomić.

 

W przypadku kontroli nie przyjął bym mandatu i niech się sąd rejonowy głowi jak ten bubel prawny teraz ugryźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że mandatem nikt nie powinien w takim przypadku karać, lecz sprawę o ukaranie może skierować do sądu. Sąd jednak raczej będzie po stronie miasta. Łamiąc regulamin, działam jakby na szkodę i w pewnym stopniu zakłócam ustanowiony porządek.

  Takich gminnych zalewów znam kilka, i wszędzie nie można pływać na silniku. 2 w mojej okolicy i 3 u rodziców. Gdyby te zakazy były bezpodstawne, to w końcu miałbym gdzie pływać :)

  U rodziców na gminnym zalewie Sawin działalność prowadzi człowiek, który z własnych pieniędzy wybudował pomost i wypożycza kajaki, łodzie itd. Ma też łódź motorową, którą oferował przejażdżki. Niestety komuś się to nie spodobało i sam mówił że zaraz ktoś dzwoni i przyjeżdża policja wypisując mandat i z jego opinii zgodnie z prawem. Innym przykładem jest znane w całej Polsce Wschodniej jez. Białe. Tam pływają tylko te motorówki, które dostały pozwolenie, bodajże 6 jednostek, od rady miasta Włodawa na prowadzenie działalności. Innym słowem ci co dali w łapę albo po znajomości. Oni jedynie mają wyłączność i czerpią z tego duże dochody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyrk jakiś...

 

Sąd wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej nakłada tylko i jedynie na podstawie przepisów prawa. Jeśli przewód sądowy udowodni że uchwała rady miasta (lub gminy) nie była zgodna z przepisami nadrzędnymi (ustawa) , lub rada miasta uchwaliła coś na wyrost (brak podstaw prawnych) lub uchwalając jakiś tam zakaz nie sprecyzowała dokładnie (zła definicja prawna) zakazu - wyrok jest na korzyść obwinionego. A w tym przypadku tak jest (w moim osobistym uznaniu) gdyż napę motorowy jest definicją niejasną dla użytkownika (moim zdaniem dotyczy jedynie silnika spalinowego)

 

 

...na tablicy widnieje również zapis "zabrania się ruchu pojazdów mechanicznych" - a takim jest rower (pojazd mechaniczny napędzany siłą mięśni) więc czy wszyscy rowerzyści są karani?

 

Dla przykładu:

W Szczecinie w kompleksie Lasów Miejskich jest zbiornik (staw) Goplana na którym jest zakaz połowu ryb. Jest to zbiornik nie podległy żadnej instytucji uprawnionej do rybactwa, która mogła by wydać pozwolenie na połów. (ani żadna spółdzielnia rybacka ani PZW) Jest to zbiornik podlegający miastu Szczecin (urząd miasta), a ten nie jest instytucją uprawnioną do rybactwa i kółko się zamyka... Zakaz jest ale nie ma podstaw do ukarania i wszyscy łowią w najlepsze - Strażnicy Miejscy piszą mandaty a ludzie przyjmują... Policja się tego nie czepia bo z biura prawnego KGP próbowali ugryźć i nie dali rady, PSR i SSR nie mogli przeboleć i wysyłali wnioski o ukaranie i sąd umarzał, jako brak podstaw prawnych do ukarania. Aż dali sobie spokój.

Ot i się trafił staw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

...na tablicy widnieje również zapis "zabrania się ruchu pojazdów mechanicznych" - a takim jest rower (pojazd mechaniczny napędzany siłą mięśni) więc czy wszyscy rowerzyści są karani?

 

To ciekawe bo wzdłuż zalewu jest wybudowana ścieżka rowerowa i wkoło zalewu jeździ więcej rowerów niż chodzi ludzi. Nawet patrole SM są na rowerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...