Autor Wątek: pierwsza rejestra łodki w pl  (Przeczytany 1155 razy)

Marzec 26, 2017, 16:12:28
  • Sternik Motorowodny
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Shetland 570+ Mariner 60
    • Szczecin
  • Akwen: Dolna Odra i Zalew Szczeciński
Witam kupiłem łódkę shetland 570 i chce ja zarejestrować co mi jest potrzebne no wiadomo umowa kupna sprzedaży i czy coś jeszcze  silnik bede miał 50 /60 koni  8) :)

Marzec 26, 2017, 17:54:20
Odpowiedź #1
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4911
  • Motorowodny Sternik Morski
    • Szczecin
  • Akwen: Dolna Odra i Zalew Szczeciński
Pzdr,
Arek

Eurocrown 195CCR + Mariner Optimax 135

Maj 30, 2017, 00:32:41
Odpowiedź #2
  • **
  • Wiadomości: 36
  • msm, msj, msd
    • wawa
  • Akwen: Zalew Zegrzyński
lub tu :)
http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/rejestracja-jachtow-morskich/

musti, bez obrazy, ale jaki jest choć jeden plus rejestracji łodzi w PZMiNW?
CC CC 245 VP5.7 DP

Maj 30, 2017, 11:11:44
Odpowiedź #3
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4911
  • Motorowodny Sternik Morski
    • Szczecin
  • Akwen: Dolna Odra i Zalew Szczeciński
A jaki jest minus przy takiej konfiguracji? Różnice są przy większych silnikach...
A plus jest taki, że wszystko załatwi w Szczecinie.
Pzdr,
Arek

Eurocrown 195CCR + Mariner Optimax 135

Maj 30, 2017, 16:51:24
Odpowiedź #4
  • **
  • Wiadomości: 36
  • msm, msj, msd
    • wawa
  • Akwen: Zalew Zegrzyński
Minusem jest wymagane wyposażenie łodzi które narzuci mu związek, a PYA nie. Rejestrację załatwi korespondencyjnie.
CC CC 245 VP5.7 DP

Maj 30, 2017, 20:23:36
Odpowiedź #5
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4911
  • Motorowodny Sternik Morski
    • Szczecin
  • Akwen: Dolna Odra i Zalew Szczeciński
Jakie wyposażenie?  Możesz rozwinąć swoją wypowiedź?
Pzdr,
Arek

Eurocrown 195CCR + Mariner Optimax 135

Maj 31, 2017, 00:36:24
Odpowiedź #6
  • **
  • Wiadomości: 36
  • msm, msj, msd
    • wawa
  • Akwen: Zalew Zegrzyński
tu jest przykład z  zarządzenia UŻŚ Warszawa
§ 13. Przepisy szczególne dla statków sportowych i rekreacyjnych
13.1 Statki nie podlegające obowiązkowi rejestracji i posiadania dokumentu
bezpieczeństwa (karty rejestracyjnej i świadectwa zdolności żeglugowej,
określających rodzaj i liczbę środków ratunkowych), powinny być wyposażone
w pasy lub kamizelki ratunkowe w liczbie odpowiadającej liczebności osób
znajdujących się na pokładzie statku, apteczkę, czerpak, latarkę elektryczną
gaśnicę gdy jednostka wyposażona jest w silnik spalinowy, oraz rzutkę
ratunkową lub koło ratunkowe z rzutką gdy pozwala na to konstrukcja statku .

z rozporządzenia do ustawy wynika wprost że gaśnica musi proszkowa, więc inną możesz mieć tylko jako dodatkową.

W mojej pierwszej łodzi miałem w dokumentach wpisane dodatkowo: lornetkę, pagaje szt. 2, cumy o określonej długości (nie pamiętam jakiej) itp.
W tej którą mam teraz PZMiNW np wpisało poprzedniemu właścicielowi maksymalną ilość osób 8, mimo iż na tabliczce producenta jest osób 11.

powyższe zarządzenie i rozporządzenie dotyczą ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r.o żegludze śródlądowej której art. 4 mówi:
Art. 4. Przepisów ustawy, z wyjątkiem przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu, sygnalizacji i łączności oraz oznakowania dróg wodnych, nie stosuje się do statków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz statków morskich przebywających na śródlądowych drogach wodnych.
CC CC 245 VP5.7 DP

Maj 31, 2017, 11:35:56
Odpowiedź #7
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4911
  • Motorowodny Sternik Morski
    • Szczecin
  • Akwen: Dolna Odra i Zalew Szczeciński
Problem wynika z tego że są rozbieżności w dokumentach rejestracyjnych. Moja łódź zarejestrowana w PZMiNW nie ma wpisanego w dowód żadnego wyposażenia ani ilości osób, a wiem że część kolegów ma wpisane i wtedy faktycznie trzeba mieć m.in. czerpak (to mnie najbardziej bawi).
Podczas kontroli Policji zawsze oczekują kamizelki - tyle ile osób na pokładzie (bez sprawdzania jakie), koło ratunkowe czasem gaśnica. O nic więcej się nie czepiają.
Pzdr,
Arek

Eurocrown 195CCR + Mariner Optimax 135

Maj 31, 2017, 13:56:01
Odpowiedź #8
  • **
  • Wiadomości: 36
  • msm, msj, msd
    • wawa
  • Akwen: Zalew Zegrzyński
kolego, na terenie UŻŚ Warszawa czerpak musisz mieć, gaśnica musi być proszkowa 2kg w ilości wynikającej z rozporządzenia, kamizelki muszą spełniać określoną normę, a koło też ma swoje wymagania i nie bądź pewien jak nie sprawdzałeś, czy twoje je spełnia. Bez znaczenia czy masz to w dowodzie. Wydrukowane przepisy prawa miejscowego również musisz mieć (z nielicznymi wyjątkami). Na terenach innych UŻŚ trzeba sobie przeczytać ich zarządzenia, bo każdy ma swoje. To że dzisiaj Policja się Ciebie nie czepia, nie znaczy że któregoś dnia się nie czepnie. Natomiast mnie mogą się czepnąć tylko wtedy jak naruszę przepisy bezpieczeństwa ruchu. Wyposażenia jakiegokolwiek nie muszę im pokazywać.
Z zarządzeń UŻŚ jest wg mnie tylko jeden pożytek, prawo drogi na szlakach wodnych, ale to już na inny wątek. Mało żeglarzy je zna, a jeszcze mniej stosuje.
Także obstaje przy swoim, że rejestracja w PZMiNW nie ma plusów.
CC CC 245 VP5.7 DP