Skocz do zawartości

MIT I - rozcieńczalnik


Rekomendowane odpowiedzi

Dla wielu z nas, czas przygotowań do nowego sezonu żeglarskiego oznacza konieczność wykonania podstawowych prac lakierniczych. Ważne jest, aby prace były wykonane bezbłędnie i trwale. Jednak często zdarza się, że powielamy błędy innych, opierając się na  obiegowych opiniach wypowiadanych przez szkutników, amatorów.  Często też nadmiernie ufamy dyskusjom prowadzonym na forach tematycznych, co może skończyć się niewłaściwym doborem i użyciem produktów chemicznych.

Jednym z powtarzanych mitów jest użycie do przygotowywania mieszaniny lakierów (poliuretanowych czy epoksydowych), dowolnych, nieoryginalnych lub innych niż zalecane przez producenta rozcieńczalników. Warto zapamiętać, że rozcieńczalnik to  niedoceniany składnik, który ma decydujący wpływ na ostateczną jakość, trwałość i wygląd powierzchni. Rozcieńczalnik jest też składnikiem, który umożliwia nam łatwą i bezproblemowa aplikację farb. 

Producenci farb i lakierów, opracowują receptury poszczególnych produktów, systemy naprawy czy malowania, by uzyskać najlepszą jakość, trwałość i połysk. Jednocześnie farba czy lakier musi być prosty i łatwy w aplikacji. Jedynie spełnienie wszystkich warunków określonych przez producenta, pozwoli uzyskać najwyższą jakość wykonanej naprawy.

 

tabela 1 załącznik- sporządzona na podstawie ogólnodostępnych kart charakterystyki MSDS, przedstawia różnice w składnie chemicznym.  Zawartość poszczególnych składników, ma wpływ na ostateczne właściwości mieszaniny.

 

Jak widać na podstawie Tabeli 1, rozcieńczalnik, pomimo ogólnego przekonania o jego jednakowym i niezmiennym składzie, różni się zasadniczo w zależności od producenta. Różnica dotyczy zawartości substancji, a także stężenia poszczególnych składników.

W efekcie końcowym będzie to miało decydujący wpływ na jakość uzyskanej powłoki oraz łatwość aplikacji produktu. Każdy produkt wysokiej jakości wymaga użycia innego rodzaju zalecanego rozcieńczalnika. Innego w przypadku aplikacji natryskowej, jeszcze innego gdy używamy wałka, czy pędzla.

Aplikacja natryskowa wymaga zdecydowanie innych parametrów technicznych, przede wszystkim: lepkości, szybkości utwardzania, tiksotropii (brak ściekania z powierzchni pionowych). Podczas aplikacji ręcznej, podstawowym zadaniem rozcieńczalnika będzie uzyskanie odpowiedniego parametru „rozlewności lakieru lub farby”, aby wszystkie niedoskonałości (nierówności powłoki, ślady po pędzlu, baranek po wałku), samoczynnie uległy wygładzeniu, skutkującemu uzyskaniem równej i gładkiej powierzchni.

Stosowanie odpowiedniego rozcieńczalnika ułatwi uzyskanie prawidłowego efektu końcowego dla powłoki, natomiast rozcieńczalnik nieoryginalny, zawierający zupełnie inne składniki i stężenie, całkowicie zmieni parametry aplikacji farby czy lakieru.

Jednocześnie stosowanie jednego, uniwersalnego rozcieńczalnika do każdej metody aplikacji, wpłynie jedynie na lepkość farby, nie zmieniając w sposób zasadniczy parametrów aplikacji, Rozcieńczalniki do aplikacji natryskowej są zdecydowanie „szybsze”, częściowo odparowują już podczas natrysku, jednocześnie obniżając lepkość farby ułatwiają prawidłowy natrysk.

 

Przed  podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie poszczególnych materiałów, wskazane jest uzyskanie informacji o zawartej w nim ilości rozcieńczalnika. W ofercie farb i lakierów znajdziemy produkty :

• gotowe do użytku, nie wymagają rozcieńczania

• wymagające niewielkiego rozcieńczenia od 5-15%.

• całkowicie nie rozcieńczone, wymagane rozcieńczenie powyżej 15%.

Przygotowanie lakierów przez producentów, w zasadniczy sposób determinuje metodę  aplikacji. Produkty rozcieńczone fabrycznie, przygotowane są najczęściej do aplikacji ręcznej, a zastosowanie rozcieńczalnika nie wpłynie zasadniczo na zmianę parametrów podczas aplikacji natryskowej.

W większości oferowane opakowania rozcieńczalników, zawierają od 0,5 do 1 litra.  Przy stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu dla farb i lakierów wymagających niewielkiego rozcieńczenia, zakup  rozcieńczalnika to dodatkowy koszt, zwłaszcza gdy niewykorzystany go podczas malowania. Produkty, które w procesie produkcji nie zostały rozcieńczone, po uzupełnieniu o odpowiedni rodzaj rozcieńczalnika, pozwalają uzyskać produkt o najbardziej korzystnych parametrach dla wybranego modelu aplikacji. Takie produkty najczęściej również gwarantują największą wydajność z 1litra przygotowanej mieszaniny, a całość to idealna mieszanina dla wybranej metody aplikacji. Prawidłowo przygotowana farba lub lakier wraz z prawidłową aplikacją, zapewnia najwyższej jakość powłoki i najlepszy efekt wizualny.

Stosowanie odpowiedniego, zalecanego przez producenta rozcieńczalnika to nie tylko odpowiednie parametry techniczne aplikacji. Użycie rozcieńczalnika zawierającego inne związki chemiczne, w zasadniczy sposób zmieni strukturę wiązań chemicznych, zmieniając jednocześnie efekt końcowy. Używając nieoryginalnego rozcieńczalnika, decydujemy się w rzeczywistości na uszkodzenie powłoki. Uszkodzenie, to przede wszystkim zakłócenie wiązań wewnątrz powłoki niepożądanymi składnikami chemicznymi, w efekcie przełoży się to na twardość powierzchni, następnie obniżając jej odporność na uszkodzenia. Kolejnym elementem uszkodzenia będzie zmatowienie lakieru czyli utrata połysku. Utrata połysku jest nieodwracalna, nie będzie możliwe wypolerowanie powierzchni. Wraz z utratą połysku, nie uzyskamy też odpowiedniej głębi koloru, zwłaszcza w lakierach poliuretanowych, co jest równoznaczne z niską jakością naprawy.

Jednym z argumentów, który stanowi podstawę do zastosowania nieoryginalnego rozcieńczalnika jest w opinii użytkowników zbyt wygórowana cena oryginału, opinia często nieprawdziwa. Jednak rozcieńczalnik,  jako jeden z podstawowych i niezbędnych składników, musi być jak farba czy lakier odpowiednio skomponowany. Zastosowanie tanich, opartych na innych niż zalecanych bazach rozcieńczalników, bezpośrednio wpłynie na jakość całego produktu, obniżając zasadniczo wartość i właściwości mieszaniny lakieru czy farby.

Stosowanie nieoryginalnych rozcieńczalników, to jak słodzenie herbaty solą: niby można, tylko czy warto? Nasza naprawa to nie tylko koszt farby czy rozcieńczalnika, to również niepoliczalny czas poświęcony na jej wykonanie. Niepoliczalny będzie też czas, który spędzimy patrząc na kiepskiej jakości lakier, bo daliśmy się komuś przekonać, że każdy rozcieńczalnik jest taki sam.

MIT_I_-_rozcienczalnik.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto opracowywał ta tabelkę?bo po jej pobieżnym przejrzeniu    wydaje mi sie,ze znalazłem tam błąd,ale moge nie miec racji:),dlatego proszę Sławek bys mnie poprawił jesli jej nie mam;

w tabelce ktos napisał Toulen, mi natomiast wydaje sie,ze winno byc napisane...TOLUEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak - thx za korektę - powstała literówka (przestawiłem litery) jak pisałem i nie zauważyłem tej pomyłki podczas przygotowywania, a jedyne co mam na swoją obronę to korektor również tego nie wyłapał.

najgorzej jak wszyscy wiedzą "co poeta miał na myśli"... ;)

 

dzięki za czujność -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...