Ogólnopolskie Forum Motorowodne

Wszystko o łodziach i silnikach => Budowa, remont, modernizacja łodzi => Wątek zaczęty przez: skipper w Grudzień 13, 2014, 16:02:53

Tytuł: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Grudzień 13, 2014, 16:02:53
Czas poruszyć ten temat, kupujemy coraz większe łodzie które są w standardzie wyposażone w to udogodnienie.
Toalety tego typu podzieliłbym na 3 rodzaje;
1.WC z pompą ręczną
2.WC z pompą elektryczną
3.WC podciśnieniowe
Osobiście mam od paru lat łódź z toaletą z pompą ręczną którą przed nowym sezonem wymieniam na elektryczną z prostej zasady,płeć piękna nie radzi sobie z obsługą tego typu sprzętu gdzie trzeba trochę pomachać aby wytworzyć ciśnienie i przepchać zawartość oraz jednocześnie zassać wodę i przepłukać muszlę.
W przypadku toalety elektrycznęj która przy pompie ma macerator (czyli urządzenie do rozdrabniania zawartości) sprawa się znacznie upraszcza,naciśnięcie przycisku załatwia całkowicie sprawę.
Użytkowników tych toalet podzieliłbym na na dwa rodzaje;tych co robią do nich tylko "siku" i tych co robią do nich wszystko, w przypadku toalety z pompą ręczną uważam że nadaje sie tylko do tego pierwszego, toaleta nie posiada maceratora więc przepchać coś grubszego to wyzwanie,darowałbym to sobie,elektryczna ma macerator więc da sobie radę.
Cały układ składa się z samej muszli, przewodów,zbiornika fekali, Y-zaworu i maceratora.
Nie będę opisywał muszli ,natomiast poruszę temat reszty.
W przypadku starszej łodzi należy zwrócić uwagę na przewody, o dziwo ulegają degradacji i mogą przepuszczać a to  grozi zapachem nie pożądanym na całej łodzi, zbiornik na fekalia nawet nie wypróżniony na zimę przetrzyma z zawartością,ale nie należy przesadzać.
Y-zawór to zawór trójdrożny w którym my decydujemy czy odsysamy, czy wywalamy za burtę,jest tam możliwość ustawienia tylko na odsysanie i zamknięcie dźwigni kłódką w tej pozycji, co dedykuje firmą czarterowym.
Macerator to urządzenie które mieli zawartość.
Toalety podciśnieniowej nie znam,może ktoś opisze.

(http://upload.secondsun.pl/img/1418482946dometic2_18085953.jpg)

Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Sierpień 19, 2018, 17:48:05
Jak widzę zero zainteresowania,a temat śliski i śmierdzący,więc opiszę moje zmagania z delikatnie mówiąc złym zapachem z WC,a mam tzw.morski,jaki opisałem w pierwszym poście.
Diagnoza padla na sam zbiornik,stojąc w marinie z dostepem do wody wziołem szlauf i po przestawieniu Y zaworu na odsysanie leje do środka wodę,efekt był szybki ,płyn w środku zaczął się pienić  i pęcznieć,jak stan zaczął rosnąć to okazało się że pieni się koło czujnika poziomu fekali  i wychodzi bokami,super prosty sposób na sprawdzenie szczelności.
Po uszczelnieniu nie można popadać w samozadowolenie,wali dalej,chodzi o to że musi się wyśmierdzieć,w moim przypadku jak przyjechaliśmy na łódkę po miesiącu to było po temacie.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: DSZ- w Sierpień 21, 2018, 12:20:00
Ja się tematem interesowałem, ale do kampera bo może będę remontował takiego starawego. W zasadzie zdecydowałem się na opcję z pompą ręczną ze względu niezależność od prądu i ponoć cichość działania, dobrze że piszesz że jest problematyczna.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: don alonso w Sierpień 21, 2018, 14:45:56
Moje doswiadczenia z toaletą jachtową są następujące:
Toaleta z pompą ręczną jest bezproblemową i załatwia każdy rodzaj fekalii.Trochę trzeba namachać się pompką i tyle. Do kampera czy przyczepy się nie nadaje bo pobiera do spłukiwania wodę zaburtową.
Toaleta z pompą elektryczną jest łatwa w obsłudze ale glośna. Dodatkowo nie można do niej wrzucić niczego innego poza specjalnym papierem oraz oczywiście odchodami. Najgorsze są chusteczki kosmetnyczne tzw mokre, czyli czymś tam wstepnie nasączone czy  płatki kosmetyczne. Zatykają wirnik pompy i trzeba ją rozbierać co nie jest najprzyjmniesze. O pestkach od czereśni nie wspominam, to dopiero wydaje hałas! Ta toaleta też nie nadaje się do przyczepy z powodu spłukiwanie wodą zaburtową.
W nowych jachtach śródlądowych nie montuje się już zaworu trojdrożnego. Cąłość fekali trafia do zbiotnika który powinien być opróżniany przez odsysanie. Niestety, zbiorniki takie mają zawór rewizyjny umożliwiający zrzut fekali do jeziora....
Do kampera jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje nadal toaleta chemiczna.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: DSZ- w Sierpień 21, 2018, 16:19:35
No dobra, a nie idzie podłączyć tego spłukiwania do jakiegoś zbiornika z wodą + jakiś płyn do wc...jedno że chyba tego kampera remontował będę a dwa to jak wszystko dobrze pójdzie to w następnym roku hausebota będę robił.  WC chemiczne też ma jakieś wady - pojemność żeby choćby w podróży się nie paprać no i celowanie do takiej dziury nie zawsze wychodzi.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Sierpień 21, 2018, 18:46:41
Do kampera to zamontuj typowy jak do przyczepy,stacjonarny z wyjmowanym zbiornikiem od zewnątrz,rewelacja,mam w swojej budzie i jest super,mało problematyczny i jak się o niego dba to nie ma obcych zapachów.
W łodzi się niestety nie da się,bo ciężko zrobić dziurę w burcie żeby wyjąć zbiornik na fekalia,zgadza się jak pisze don alonzo mechaniczny jest prosty w obsłudze ale głośny,niekiedy nad ranem w marinie myślę czy tłuc się nim, kupilem go dla komfortu mojej załogantki.Mechaniczny ma jeszcze jedną wadę,muszą być mocne akumulatory,bo jak mam niedoładowane to nie włacza się macerator WC.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: don alonso w Sierpień 21, 2018, 19:03:22
W przypadku toalety jachtowej w kamperze dochodzi jeszcze problem odbioru fekalii. A spuszczać do kratki ściekowej na ulicy nie radzę. Zresztą gdyby to było jakie rozwiązannie to dawno by już je zastosowano. Ze swojego doświadczenia z przyczepą kempingową nie mam złych wspomnie co do toalety chemicznej. Na marginesie tę samą chemię stosuje się na jachcie, choć w mniejszym stężemiu. Chodzi o rozkładanie papieru toaletowego.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Sierpień 21, 2018, 19:29:28
Ostatnio wypożyczyłem nowego kampera i oczywiście jest tam zbiornik na brudną wodę,którą spuszczasz do miejsca odbioru ścieków,natomiast toaletę opróżniasz wyjmując zbiornik i opróżniasz go osobno.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: don alonso w Sierpień 22, 2018, 10:16:19
W przyczepach i kamperach mamy dwa zbiorniki: na fekalia i drugi na tzw. szare ścieki. Na wielu kempingach jest stanowisko do zrzucania „szarych ścieków”. Jest to oznakowana długa krata ściekowa. Na jednym z francuskich kempingów spotkałem się z tym, że  na każdym stanowisku był punkt odbioru szarych ścieków łączony grubym wężem z wylotem szarych ścieków w przyczpie czy kamperze.
Na razie na jachtach nie mamy obowiazku posiadania zbiorników szarych ścieków. Z jednym wyjątkiem - Jezioro Bodeńskie. Tu wszystkie jachty muszą mieć zaslepione wyloty zarówno ze zbiornika „szarych ściekow” jak i zbiornika fekalii. Mycie jachtu środkami chemicznymi możliwe jest tylko po jego uprzednim wyslipowaniu na brzeg.
Kolejna ciekawostka - we Francji, na kanale Du Midi dopiero od chyba dwu lat jachty mają mieć zbiorniki na fekalia. Oczywiście te nowe, stare zrzucają je nadal za burtę.... Ale czarterownie wyposażaja stare łódki w zbiorniki.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: Adam szkutnikamator w Sierpień 22, 2018, 23:19:03
Toaleta z pompą ręczną okazała sie mieć bardzo istotną wadę.
My pływamy po naprawdę płytkich rzekach i stajemy do brzegu praktycznie na "zero"
Niestety w takiej sytuacji użycie wc z pompą ręczną powoduje zassanie drobin piasku i na cylindrze i tłoku pompki pojawiają się rysy. Po roku nie pomaga już dolewanie oleju do pompy i pompa ma problemy z odsysaniem. Dlatego niektórzy już wymienili ręczne wc na elektryczne.
Fakt jest głośniejsze ale jeśli nie wrzuca się do niego nic wiecej poza papierem i normalnymi odchodami takie wc-tki służą już kilka lat bez żadnych napraw.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: mikijet w Sierpień 23, 2018, 09:07:01
W tym całym śmierdzącym interesie chodzi przede wszystkim o chemię i odpady stałe. G..o to nawóz i samo jako takie w małym stężeniu nie szkodzi naturze a wręcz pomaga. Po komposty i inne gnoje działkowicze stoją w kolejkach.
Nie na darmo mówi się: wyhodowane na naturalnym gnoju  ;)

Ale tam gdzie dużo ludzi to i dużo g..a oraz innych upiększających świat śmieci. Ludziska zadepczą wszystko. Człowiek nie wielbład..., a przy tym musi się pochwalić, że tam był.
Wniosek : ograniczyć turystykę a natura się sama obroni. Na świadomość i kulturę cywilizacyjną nie ma co liczyć :D
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: Adam szkutnikamator w Sierpień 24, 2018, 18:24:59
Mamy zbiorniki na fekalia :-)
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Sierpień 25, 2018, 00:37:49
Mikijet napisz to samo po naszemu,bo ni jak to zrozumieć.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: mikijet w Sierpień 25, 2018, 08:06:05
No właśnie o tym nierozumieniu tematu napisałem  ;)
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: AToMik w Styczeń 25, 2020, 16:51:22

Mam temat kibelkowy a dokładniej chodzi o mierzenie poziomu w zbiornikach.
Producent nie instalował niestety żadnych miarek a po paru latach użytkowania stwierdzam, że jednak by się przydały. O ile miarki w zbiornikach z wodą czystą i szarą nie stanowią problemu, to w kibelkowym już nie jest to takie oczywiste.

Są w sprzedaży specjalne miarki z obudową ale obawiam się że ta niewiele pomoże i pływak długo nie popracuje.
Dostępna jest też miarka elektrodowa ale te elektrody są za krótkie do mojego wysokiego i wąskiego zbiornika. Zastanawiam się czy zakupić i przedłużać elektrody lub poszukać dłuższego czujnika.

 A może ktoś już się boksował z tematem i mógłby coś podpowiedzieć jeszcze inne rozwiązanie?
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Styczeń 25, 2020, 17:54:43
W przyczepie kempingowej mam miarkę elektrodową zamontowaną fabrycznie,działa od lat bezawaryjnie i bezobsługowo,z tym że w zbiorniku na czysta wodę,nie wiem jakby było w zbiorniku na fekalia.
Jakiekolwiek grzebanie przy zbiorniku na fekalia muszą być przeprowadzone na 120%,bo długo będziesz szukał skąd śmierdzi.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: saradog w Styczeń 25, 2020, 19:34:44
Andrzeju niestety to ciężki temat przerabiałem nie tylko u siebie sezon czasami przeleci ale w drugim , czy to pływak w osłonie czy  elektrody wymagają czyszczenia , znalazłem sprawdzone rozwiązanie ale to droga zabawa Maretron już 3 lata daje radę bez problemu i jest bardzo dokładny .

https://www.maretron.com/products/fpm100.php

i czujnik ciśnieniowy

https://www.maretron.com/support/manuals/Submersible%20Pressure%20Transducers%20Installation%20Instructions-T%202.2.pdf

Dane są wyświetlane  po NMEA2000 , u ciebie to byłby MDF Simrada .
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: AToMik w Styczeń 25, 2020, 20:15:29
Kurczaki Krzyśku... toć jeden kawałek tego ustrojstwa ponad tysiąc zeta :o Dobrze że drugiego linka nie dałeś /powtórzyłeś pierwszy/  :o ;)
To ja może takie ustrojstwo z Allegro za 4 dyszki przypnę  ^-^ :P
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: saradog w Styczeń 25, 2020, 20:27:51
Już poprawiłem  ;) .
Za blednę wskazania najczęściej odpowiedzialny jest zmielony papier toaletowy przez macerator , na pływakowym zwiększa średnicę rurki po której porusza się pływak , a w elektrodach okleja elektrodę i to powoduje zmianę rezystancji i błędy na zegarze  .
Ten o którym napisałem polega na pomiarze ciśnienia na dnie zbiornika , wiec nawet jak jest oklejony papierem lub gó...nem  ;)
to i tak ciśnienie zrobi swoje  ;D i mamy dokładne wskazania .
Ten z allegro oczywiście jak masz zbiornik plastikowy i nie za grube ścianki , bo na zbiorniku z nierdzewki  polegnie .
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: AToMik w Styczeń 25, 2020, 20:43:50
No tak, mam plastik i raczej poniżej 8mm /do takiej grubości ponoć sobie radzi/
Z początku potraktowałem tą miarkę jako "ciekawostkę przyrodniczą" ale im więcej wiadomości na temat, tym bardziej o niej myślę  :-\
A na tak dużej dokładności to raczej mi nie zależy  :P ;D
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: Mariusz w Styczeń 25, 2020, 21:08:00
Oczywiście zażartuję, ale proponuje kijek z podziałka co 10cm, włożysz, wyciągniesz i wszystko jasne:-)))
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Styczeń 25, 2020, 21:10:52
Już poprawiłem  ;) .
Za blednę wskazania najczęściej odpowiedzialny jest zmielony papier toaletowy przez macerator , na pływakowym zwiększa średnicę rurki po której porusza się pływak , a w elektrodach okleja elektrodę i to powoduje zmianę rezystancji i błędy na zegarze  .
Ten o którym napisałem polega na pomiarze ciśnienia na dnie zbiornika , wiec nawet jak jest oklejony papierem lub gó...nem  ;)
to i tak ciśnienie zrobi swoje  ;D i mamy dokładne wskazania .
Ten z allegro oczywiście jak masz zbiornik plastikowy i nie za grube ścianki , bo na zbiorniku z nierdzewki  polegnie .
Tez o papierze myślałem,ja papier separuje i nie wrzucam do WC.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: saradog w Styczeń 25, 2020, 21:16:19
To prawie jak byś do wiaderka sr...ał  ;) .
Nigdy z powodu panieru wc nie miało problemu , mam elektryczne i ręczne  , ważne aby używać  rozpuszczającego  ,  mam zapas firmy Yachticon , ale ostatnio chyba zmienili dostawcę bo nie jest taki jak rok temu w negatywnym tego słowa znaczeniu.
https://shop.yachticon.de/en/sanitary/toilet-paper/2504/boat-caravan-soft-toilet-paper-4-roles
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Styczeń 28, 2020, 18:16:53
Na niektórych statkach też jest taka zasada.
Widocznie miałem pecha trafić na ten gorszy papier,bo macerator ledwo mielił.
Saradog, może przybliż nam jak działa WC-Vacum,w realu jakie ma plusy i minusy,nie miałem z nim do czynienia.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: saradog w Styczeń 28, 2020, 22:33:27
Najprościej w kilku słowach toaleta Vacum to  takie same rozwiązanie jest w samolotach  .
Plusy , ciche , przy odpowiedniej wprawie smrodek z tego co zostawisz można zminimalizować do minimum ponieważ mocna zasysa powietrze z miski do instalacji i zbiornika , trudno to zapchać normalnym papierem .
Minusy dość skomplikowane , specjalny zbiornik z pompą itp. należy dbać o uszczelki aby bez problemu w instalacji tworzyła się "próżnia" .
Przy wywalaniu za burtę to tylko na pełnym morzu ponieważ papier nie jest zmielony , to samo dotyczy toalet ręcznych (tak na marginesie to tylko na pełnym morzu można wywalać za burtę )

Jedną z nowości  to   rozwiązania zaczerpnięte z bardzo dobrych hoteli  , toalety w wewnętrznym wyciągiem powietrza bezpośrednio z miski absolutnie niweluje zapachy , ale na tą chwilę montowane w super jachtach .

Skipper zdarza się czasami że macerator słabo kreci najczęstszy powód to zbyt słabe napięcie , to urządzenie potrzebuje sporo prądu , szczególnie jak startuje , drugi powód to jakość toalet elektrycznych są lepsze i gorsze a tych drugich coraz wiecej na rynku bo są tanie . 
 
   
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: Leprosus w Styczeń 29, 2020, 07:48:17
Miałem w swojej łódce nową toaletę z ręczną pompką. Dla mnie dramat. Dlatego wymontowałem ustrojstwo i postawiłem chemiczną. Pływamy  w dwie osoby, korzystamy bez ograniczeń. Zbiornik wystarcza spokojnie.

Zbiornik stacjonarny wykorzystuję do wody  szarej. 
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: saradog w Styczeń 29, 2020, 08:28:49
Kolego tak jak napisałem wyżej , jakości to samo dotyczy toalet ręcznych .
Osobiście licząc to średnio 3-4 miesiące czasami więcej  w roku  mieszkam  na jachtach , i nigdy nie miałem z tym przybytkiem problemu nie istotne czy ręczny czy elektryczny .
Warunek używanie tego do czego zostało stworzone i nie traktować przybytku jak śmietnika .   
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: don alonso w Styczeń 29, 2020, 10:35:39
Na naszej łódce mamy toaletę elektryczna   z maceratorem. I używamy jej od wielu lat. Bez awarii. Zbiornik jest na  150 litrów i z tym nie mamy problemu. Jesteśmy zadowoleni.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: Lcz w Styczeń 29, 2020, 12:24:54
Ja również używam recznej pompki w wc. W tym sezonie " uzbierałem" około 5 pełnych zbiorników po 100 l i wszystko poszło sprawnie ułatwieniem jest prysznic w wc dzieki czemu można się wspomóc czystą wodą pod ciśnieniem do mycia kibelka. Pewnie bardziej wygodnie było by posiadać macerator, ale szkoda mi czasu na takie usprawnienia które nie są niezbędne. Dodatkową zaletą ręcznej pompki jest skuteczność. Miałem przez 2 dni gości na łodzi i dopiero na koniec zorientowałem sie że jedna zużyła całą paczke chusteczek z tworzywa sztucznego takie do czyszczenie i demakijażu i jakoś  ręcznej pompce udało sie to wszystko przepchnąć. Papier też kupuje zwyczajny jaki jest akurat w sklepie.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: don alonso w Styczeń 29, 2020, 13:02:11
To prawda. Macerator jest kapryśny. Mam specjalny papier toaletowy. Ale wrzucona przez znajomą chusteczka do demakijażu go zatkała. A pestka od wiśni wrzucona przez moją wnuczkę narobiła takiego hałasu, że myślałem że macerator się rozwalił. A mówisz ludziom i zero zeozumienia.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Styczeń 31, 2020, 19:16:03
Najprościej w kilku słowach toaleta Vacum to  takie same rozwiązanie jest w samolotach  .
Plusy , ciche , przy odpowiedniej wprawie smrodek z tego co zostawisz można zminimalizować do minimum ponieważ mocna zasysa powietrze z miski do instalacji i zbiornika , trudno to zapchać normalnym papierem .
Minusy dość skomplikowane , specjalny zbiornik z pompą itp. należy dbać o uszczelki aby bez problemu w instalacji tworzyła się "próżnia" .
Przy wywalaniu za burtę to tylko na pełnym morzu ponieważ papier nie jest zmielony , to samo dotyczy toalet ręcznych (tak na marginesie to tylko na pełnym morzu można wywalać za burtę )

Jedną z nowości  to   rozwiązania zaczerpnięte z bardzo dobrych hoteli  , toalety w wewnętrznym wyciągiem powietrza bezpośrednio z miski absolutnie niweluje zapachy , ale na tą chwilę montowane w super jachtach .

Skipper zdarza się czasami że macerator słabo kreci najczęstszy powód to zbyt słabe napięcie , to urządzenie potrzebuje sporo prądu , szczególnie jak startuje , drugi powód to jakość toalet elektrycznych są lepsze i gorsze a tych drugich coraz wiecej na rynku bo są tanie . 
 
 
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź,tego mi brakowało do wiedzy o tym systemie,podoba mi się jego sposób działania.
Odnośnie elektryków jak najbardziej sie zgadzam;niezmiernie ważny jest dobry aku,no i jakość WC-ta,ale o tym tez pisze od początku.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: Mariusz80 w Listopad 15, 2020, 20:29:12
Witam,
Od kilku dni jestem (mam nadzieję) szczęśliwym posiadaczem łodzi - kilkuletniej.
Na jachcie zamontowano WC z pompą elektryczną bez zbiornika (czyli morska).
Mam następujące pytanie czy jest możliwość zamontowania zbiornika na fekalia do tego typu WC ?
I najważniejsze podrzućcie kontakt na firmę/fachowca który to wykona? najlepiej dojeżdżającego lub z okolicy WJM (najlepiej np.Pisz, Mikołajki)

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: skipper w Listopad 18, 2020, 16:43:34
Fajnie że masz nową łódź,natomiast WC nie jest Morskie;"WC z pompą elektryczną bez zbiornika (czyli morska)" każde WC ma zbiornik,dobrze że przerabiasz,bo to co masz jest nielegalne.
Czy da zamontować zbiornik na fekalia; na pewno tak tylko o sposobie przerobienia zadecyduje fachowiec.
Z wskazanych rejonów nie znam fachowców,mogę polecić kogoś z Iławy.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: grzegorz74 w Listopad 18, 2020, 22:40:25
Ja bym się nad chemicznym zastanowił. Przy obecnej infrastrukturze umówmy się słabej....opróżnianie zbiornika też nie jest takie całkiem łatwe. Pompy w marinach to nadal pojedyncze sztuki. Chemiczną kasetę opróżnisz w każdej marinie i na każdym polu kempingowym do toytoa lub w najgorszym przypadku do kibelka.
No i instalacja zdecydowanie prostsza.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: Lcz w Listopad 19, 2020, 15:54:07
Na szlaku WJM oproznienie stacjonarnego zbiornika na fekalia juz nie jest problemem.
Tytuł: Odp: WC stacjonarne na łodzi
Wiadomość wysłana przez: Mariusz80 w Listopad 19, 2020, 18:09:20
Witam,
Podrzućcie jakieś namiary na fachowców. Dobrze by było na WJM, na Jezioraku też dam radę (a może bliżej np.Ostróda).
Łódeczka prawie 9m i 3tony damy rade.

A oprócz wspomnianego WC to jeszcze co ważniejsze przygotowanie do zimy.
Jestem początkującym właścicielem od poprzednika niewiele (nic się nie dowiedziałem) o zimowaniu - do tej pory tylko czarter.
Łódź wizualnie jest ok (ładna) :).
Niestety znajomi tylko czarter wiec liczę na Was
podpowiecie co trzeba zrobić przed zimą?

Pozdrawiam