Autor Wątek: Ciekawa historia skradzionego jachtu.  (Przeczytany 2219 razy)

Marzec 05, 2018, 09:05:47
 • *****
 • Wiadomości: 944
  • Sulejówek/Halinów
 • Akwen: Jeziorak
Historia, którą opowiedział nam Adam Mijas  jest niewiarygodna, a jednak wydarzyła się naprawdę. Po 14 latach odzyskał on skradziony jacht, ale zanim do tego doszło stoczył  4-letnią batalię w sądzie. W lutym tego roku uprawomocniło się orzeczenie sądu, z którego wynika, że jego Tes 678 BT wrócił definitywnie do domu.
 Do tej zuchwałej kradzieży doszło w 2004 roku na Jezioraku. Piękny, sześcioosobowy jacht Tes 678 BT wybudował własnoręcznie Adam Mijas, w tamtym czasie młody chłopak, który dopiero rozpoczynał działalność w branży. To była praca na zlecenie dla pierwszego klienta. Po 2 latach owy klient chciał odsprzedać żaglówkę, a kupcem okazał się pan Adam, jej wykonawca. Umówili się na ratalną spłatę. Łódka warta była wtedy 55 tysięcy złotych. Pan Adam wspólnie z żoną był w trakcie budowy domu i właściwie rozpoczynał swoje dorosłe życie. To był pierwszy jego jacht, który otrzymał imię Dana (na cześć mamy pana Adama). Jacht poszedł w czarter. Długo to niestety nie trwało, bo do kradzieży doszło już przy drugim czarterze.
 
 To było w maju. Dostałem telefon od studenta, który chciał wynająć żaglówkę na dwa tygodnie, jeszcze na maj. Miał być z kolegą – wspomina pan Adam. — Zgodziłem się bez wahania. Rozmowa była zwyczajna, wymieniliśmy się kontaktem, wpłacili zaliczkę, nie było niczego, co wzbudziłoby cień wątpliwości. Na miejscu też nic nadzwyczajnego, wyglądali na normalnych studentów, pokazali dowody osobiste, patenty – wszystko grało. Jedna rzecz jednak mnie wtedy leciutko zaniepokoiła, ponieważ nie przyjechali oni samochodem tylko pociągiem, z tymi wszystkimi tobołami. Jak klient przyjeżdża autem i je zostawia na podwórku na czas rejsu, to człowiek czuje się jednak pewniej. Poza tym do głowy mi nie przyszło, że może być coś nie tak.  Powiedzieli, że przyjadą do nich dziewczyny, co też jakoś uśpiło moją czujność. Byłem z nimi w kontakcie telefonicznym, mało tego, raz nawet do nich podpłynąłem do Chmielówki, chcieli żebym coś zamontował w jachcie. Byli już z dziewczynami, bawili się.  Rozmawialiśmy chwilę, pytałem, czy płyną w kanały, a oni na to, że nie, że tylko po Jezioraku popływają. I się pożegnaliśmy. Potem dowiedziałem się od świadków, że dosłownie parę chwil po mojej wizycie, złożyli maszt i ruszyli na Elbląg.
 
 Minęły dwa tygodnie i jacht powinien wrócić na przystań, niestety tak się nie stało. Pan Adam telefonował do rzekomych studentów, ale nikt nie odbierał. Tego wieczora, a właściwie nocy, bo o 23:00, przyszedł sms od jednego z nich, że był wypadek i jacht zatonął. To wszystko. Byłem w szoku – wspomina pan Adam. — Nie mieściło mi się to w głowie. Te milczące telefony już jednak dały mi do myślenia i czułem, że po prostu łódkę skradziono. Zgłosiłem sprawę na policję.  Po trzech miesiącach sprawę umorzono. Zostałem bez jachtu, natomiast z ratami do spłaty za tę jednostkę. Pokomplikowało to wtedy wiele spraw. Musiałem sprzedać działkę, z rozpoczętą budową domu. Co ciekawe, raz policja wpadła na trop jednego z tych chłopaków w Poznaniu, został zatrzymany w knajpie. Ale w drodze na komendę, podczas przystanku na trasie, uciekł. I tyle w sprawie złodziei.  Pan Adam ma jednak świadomość, ze rzekomi studenci działali na zlecenie kogoś zupełnie innego, po prostu zlecono im tę kradzież.
 
 Mijały lata. Firma pana Adama rozwinęła się. W tym czasie zbudował wiele jednostek – żaglowych, motorowych, dużych i małych. Dziś żaglówka w pracowni pana Adama ta najmniej kosztowna jest warta 70 tysięcy złotych, granicy ceny górnej praktycznie nie ma. Zatem pan Adam świetnie sobie poradził, a o swoim pierwszym jachcie może nie zapomniał, ale na pewno sobie odpuścił. 
 
 Aż tu nagle 28 sierpnia 2014 roku (minęły wtedy dokładnie 10 lat i dwa tygodnie) i stało się coś niesłychanego, co najpewniej było dziełem przypadku. Do przystani Skarbek w Iławie  przyjeżdża młody człowiek, przedstawia się jako właściciel niemieckiego jachtu (poinformował, że przyjechał z Berlina) i prosi o pomoc Tadeusza Śwista, właściciela. Jednostka miała być zwodowana i potrzebowała drobnych napraw, po czym miała ruszyć w rejs po Jezioraku. Tadeusz Świst kiedy tylko wszedł na jacht z miejsca zorientował się, że to robota Adama Mijasa. Nie przyszło mu jednak wtedy do głowy, ze to mógł być skradziony przed laty jacht. Początkowo powiedział, że nie ma czasu, ale kolega z Kwir na pewno tę sprawę załatwi.
 - Tadeusz dzwonił do mnie i powiedział, że jadą do mnie właściciele łódki mojej roboty i że przyjechali z Niemiec. Już mnie to zastanowiło...  Tak się złożyło, że nie było mnie na miejscu – mówi pan Adam. —  Wrócili na Skarbek. Zadzwoniłem do Tadeusza i spytałem o kabestany, bo były charakterystyczne. Kiedy mi odpowiedział już wiedziałem, że to Dana, moja łódka skradziona w 2004 roku. Jednostka trafiła na wózek i przyjechała do mnie.
 
 No i się zaczęło. Pan Adam bez wahania rozpoznał swój jacht. Prawdopodobnie łódka przeleżał gdzieś w hangarze przez lata, bo praktycznie była niezniszczony. Nic nie zmieniono, poza nazwą. Najbardziej charakterystyczne okazały się kabestany, które  rozpoznałbym wszędzie - mówi pan Adam. 
 
 Żaglówka przyjechała do Kwir, zdjęto ją z wózka,  żeby była pewność, że nie odjedzie. Wcześniej pan Adam powiadomił już policję,  że odnalazł się jacht ukradziony 10 lat temu. Policja przyjechała szybko, dokonała formalności, sporządziła notatkę z całej sytuacji. Uznano, że faktycznie jacht był 10 lat temu skradziony i właśnie trafił z powrotem do właściciela.
 
 Wielkie było zdziwienie młodego chłopaka, rzekomego nowego właściciela jachtu, całym zajściem. Fakt, że przyjechał akurat na Jeziorak, jest po prostu przypadkiem. Gdyby prosił o pomoc w Giżycku czy gdziekolwiek indziej, życie toczyłoby się spokojnie dalej.
 - Nowy właściciel był autentycznie w szoku – wspomina pan Adam. — Powiedział, że jacht dostał w prezencie od wuja w Niemczech i miał nim odbyć podróż poślubną.  Posiadał dokumenty niemieckie.  W jego papierach żaglówka nazywała się  CrescentMar, co ma znaczenie w kontekście kolejnych zdarzeń.
 Dziś w każdej jednostce wpuszczonej na rynek polski wyryty jest jej numer kadłuba,  ale w 2004 roku tego się jeszcze w Polsce nie robiło.
 
 Skończyło się na tym, że policja jacht zarekwirowała i pozostawiła w depozycie w firmie pan Adama. Na tym jednak nie koniec. Młody właściciel postanowił zawalczyć o rzekomo swoją własność. Wniósł do sądu cywilnego sprawę o zawłaszczenie mienia przez Adama Mijasa. Proces trwał w sumie 4 lata lata i początkowo zakończył się niekorzystnie dla pana Adama. Sąd uznał, że prawowitym właścicielem jest młody człowiek, który przywiózł żaglówkę na Jeziorak, a nie pan Mijas. Sąd Okręgowy miał jednak odmienne zdanie w tym temacie.  Uznano, że roszczenie jest zupełnie bezzasadne, gdyż mężczyzna ten domagał się zwrotu jachtu pod nazwą CrescentMar, a w hangarze u pana Adama był przecież  jacht Tes  678 BT.
 — Uznano, ze człowiek ten w ogóle nie miał prawa mnie pozwać, bo o inną ruchomość mu chodzi i nie jest to jacht typu Tes, który znajduje się w depozycie sądowym – wspomina pan Adam. — Orzeczenie sądu uprawomocniło się na początku lutego tego roku. Takim sposobem żaglówka wrócił do domu i można powiedzieć, że nastąpił nieoczekiwanie przyjemny finał.
Piotr

Marzec 05, 2018, 12:01:55
Odpowiedź #1
 • ****
 • Wiadomości: 283
  • Wschowa
 • Akwen: Odra środkowa
 Dobrze że po latach chociaż miły finał.  Pozdrawiam

Marzec 05, 2018, 12:34:49
Odpowiedź #2
 • Starszy Sternik Motorowodny
 • ***
 • Wiadomości: 142
 • Akwen: Bałtyk
DARMAR 575 YAMAHA 115 KM-Kawa Ultra 300LX

Marzec 05, 2018, 12:40:51
Odpowiedź #3
 • *****
 • Wiadomości: 2938
  • Cigacice
 • Akwen: Odra środkowa

Marzec 05, 2018, 23:40:30
Odpowiedź #4
 • *****
 • Wiadomości: 1358
  • Pruszcz Gdański
 • Akwen: Zatoka Gdańska
Sprawiedliwości stało się zadość chociaż zbyt późno.
Pozdrawiam Jarek
Sea Ray 280/315    2 x MerCruiser 4,3 MPI 220 hp
Sea Doo Challenger 180 SE   1,5 MPI  215 hp

Marzec 06, 2018, 20:01:21
Odpowiedź #5
 • *****
 • Wiadomości: 1045
 • J.Rożnowskie,J.Jeziorak-Zalew Wiślany
 • Akwen: Wody lokalne
Fajnie że to znalazłes i wydarzyło się na Jezioraku. ;D

Marzec 06, 2018, 20:24:38
Odpowiedź #6
Tak sobie myślę że owszem łódka wróciła. Ale sprawiedliwości nie stało się za dość. Stracił wujek z Niemiec. A ktoś zarobił (złodzieje) Szkoda że policja mając zatrzymanego studenta - (chyba jakies dane człowieka mieli? ) nie szukali go dalej aby dotrzeć do zleceniodawcy. Ale pewnie pomyśleli w tamtych czasach że nie będą się zajmować sprawami bogacza (w tamtych latach Tess to kawał kasy a więc bogacz :-) )
Czyli sprawa jakby nie zamknięta. Przecież wujek z niemiec kupił od kogoś ten jacht pewnie w dobrej wierze, ale jakiś papier musiał być. można jakiś trop podjąć, ale są łatwiejsze sprawy niż skradziony jacht.
Pozdrówki
Adam

Marzec 06, 2018, 21:45:00
Odpowiedź #7
 • *****
 • Wiadomości: 944
  • Sulejówek/Halinów
 • Akwen: Jeziorak
Po trzech miesiącach sprawę umorzono. Zostałem bez jachtu, natomiast z ratami do spłaty za tę jednostkę. Pokomplikowało to wtedy wiele spraw. Musiałem sprzedać działkę, z rozpoczętą budową domu. Co ciekawe, raz policja wpadła na trop jednego z tych chłopaków w Poznaniu, został zatrzymany w knajpie. Ale w drodze na komendę, podczas przystanku na trasie, uciekł. I tyle w sprawie złodziei.

pewnie poszedł do spowiedzi i go rozgrzeszyli >:D
Piotr