Skocz do zawartości

Pływanie zimą


Twoj Stary
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojego punktu widzenia to:

- suchy skafander nurkowy neopren,

lub

- suchy "sztormiak" - nie pamiętam jak to dokładnie się nazywa, ale są producenci w Polsce.

Ciepło i bezpiecznie.

Zwykła pianka 5mm na powierzchni to za mało. Po prostu Cię wiatr "wydmucha". Skafander "mokry" najlepiej działa pod wodą. O ile jest dobrze dopasowany. Ponadto do nurkowania często używa się pianek dwuczęściowych. "Spodnie i bluza". To na korpusie daje łącznie 10mm.

Edytowane przez bercik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pływałem w temperaturach ok 5 stopni przy sporym wietrze w piance 5mm i dało radę. Na górę zakładałem polar, żeby się trochę ochronić od wiatru. Zamiast polaru możesz też założyć coś wiatroszczelnego, ewentualnie są też takie kamizelki neoprenowe 2mm, które zakładasz pod piankę. Docieplają tułów. Ne mam tego, ale myślę nad zakupem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli suchar ale neoprenowy. Jest wygodniejszy. Korzystałem z tego rozwiązania i jak dla mnie, to pod kątem bezpieczeństwa i termiki jest ok. W normalnej piance jak namokniesz o tej porze roku, to już nie fajnie. W suchaczu neoprenowym tego problemu niema. Wychodzisz z wody i dalej ciepło. Dodatkowo masz dodatkową wyporność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co roku plywam w grudniu po Zatoce w ramach akcji Mikołaje na skuterach w bielizna termiczna,  pianka 4 mm i sztormiak.  Na jakieś 3 godziny pływania wystarczy. Największe wyzwanie to jak zabezpieczyc ręce.  Rękawiczki jak namokna to się robi średnio fajnie. Ważne zeby stopy też były suche bo inaczej od razu robi się zimno. Koledzy pływają w sucharach i to jest dobra opcja bo można się ubrać cieplej pod niego ale to już raczej dla takich co pływają częściej zimą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat stosuję takie zestawienie - pianka neoprenowa 3mm, na to dodatkowo na górę bluza neoprenowa 3mm, kamizelka neoprenowa i na całość lekkie ortalionowe spodnie i kurtka, które chronią od wiatru i zachlapania. Na nogi normalne zimowe buty, na ręce grube skórzane rękawice, na głowę kaptur neoprenowy i pełna maska na twarz.

Zasadniczo jednak staram się pływać "na sucho", gdy temp. wody i powietrza schodzi poniżej 10st.C.

Do mokrego pływania na dłuższą metę to chyba tylko suchy skafander.

Edytowane przez funyo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze rzadko plywam w niskich temperaturach, do 2, 3 razy w roku  to wykorzystuje do tego sprzet wedkarski , dokladnie spodnie neopranowe. Najczesciej jest to zestaw 2 warstwowy ... 1 warstwa neopran spodnie + skarpety neopran i na to 2ga warstwa  to wadersy neopranowe wedkarskie . Gora to kurtka wedkarska z goratexu. 

 

Wiele godzin spedzam zimą na lowieniu ryb w wodzie do pasa i neopran sprawdza sie dobrze i jest dosc tani.  Rekawiczki i "kominiarka" tez mam z neopranu. Sa jeszcze takie specjalne woreczki ze wkladasz do rekawic lub skarpet i to grzeje , nie wiem czy dostepne w PL 

4177b630-3b4a-4416-8208-59e9f8a96ac3_1.0f591314cb096f108f172334e84ae58d.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2022 o 19:27, Kazik_usa napisał:

Sa jeszcze takie specjalne woreczki ze wkladasz do rekawic lub skarpet i to grzeje , nie wiem czy dostepne w PL

Tak, nazywa to sie ogrzewarze do rak, nog itp. W kazdym Decathlonie blizej sezonu narciarskiego jest. Sa rozne kombinacje, wlaczajac takie przylepiane nawet na plecy. Kosztuje to nieduzo a komfort naprawde fajny (choc uzywam glownie na nartach). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...