Skocz do zawartości

Yamaha Malta problem z mocą


MarcinKujawy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest to mój pierwszy post na forum zakupiłem silnik do mojej łodzi pływam po jeziorach ( wypady na ryby ) do tej pory używałem elektryka 55 lbs na nim rozwijałem prędkość 7 km łódz która posiadam to jednostka o długości 3.90 kadłub typu mewa ciężar samej łodzi około 100 kg

Problem polega na tym że malta płynie max 8km/h na wolnych obrotach ( na luzie ) pięknie wchodzi na obroty a gdy sruba jest w wodzie ma dużo mniej mocy Sruba mam 7 1/4 x6    Czy zmiana sruby pomoże ?? na youtube sa filmy na których ten silnik płynie z prędkością około 20 km

Np

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozumowaniu nie ma logiki... Masz śrubę o skoku 6 cali i na jaką chcesz zmienić? uciągową? tym bardziej nie uzyskasz prędkości... na szybką? co to da skoro jak napisałeś: "a gdy śruba jest w wodzie ma dużo mniej mocy"... Tak na początek to powinieneś pokombinować z trymem. i sprawdzić czy silnik jest zawieszony na właściwej wysokości. Możliwe, że kupiłeś silnik pomocniczy z jakiejś żaglówki czyli z długą stopą. Poza tym to dość słaby silnik i cudów nie oczekuj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na luzie na słuch 6000 a na biegu 4000 :-)

Przynajmniej wiadomo, że śruba zasprzęglona i kręci się razem z wałkiem. Głębokość zanurzenia śruby prawidłowa(płyta nad śrubą równo ze spodem statku)? Silnik przechodził serwis i regulację?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak nie był na regulacji. Jak jesteś zielony to się poucz, ja uważam, że to fajna zabawa ale może nie w sezonie, oddałbym go na Twoim miejscu do fachowego czyszczenia i regulacji a potem podochodził tu z Nami co jeszcze może być źle na styku silnik-statek.

W innym wypadku szukaj, jest tu sporo o takich pracach ale ciężko będzie Ci na koniec pomóc, bo nie będzie wiadomo czy dobrze wszystko wykonałeś, jaki jest stopień zużycia silnika i co za tym wszystkim idzie, czy osiąga nominalną moc.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup i zamontuj osłonę pawęży i to z dwóch stron. Od środka zamontował bym taką co utrudnia wypięcie się silnika. Co do silnika to problemem nie jest chyba sam silnik ale typ łodzi. W tym jednak poczekam(y) na opinię tych co znają się lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmie prędkość jest przyzwoita jak na tak małą moc. To chyba kadłub ma max. prędkość projektową niską. Nie jest przystosowany do pływania w ślizgu. Powyżej max. prędkości projektowej opory kadłuba znacznie wzrastają. Zwiększanie mocy nic nie pomoże. Przyrost prędkości odbędzie się kosztem znacznego obniżenia sprawności silnika a zachowanie jednostki stanie się bardzo niestabilne.

Bardziej efektywne, w tym przypadku, będzie zejście z obrotów kosztem nieznacznego spadku prędkości.

Na filmie jest pływanie po spokojnej wodzie. Zostaw sobie rezerwę mocy/obrotów na trudniejsze warunki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko łódka z filmu jest inna niż ta na zdjęciu, silniczek wygląda biednie na tej pawęży. Co nie znaczy, że nie powinien osiągać pełnej mocy/obrotów, być może są dostępne śruby o jeszcze mniejszym skoku. Na prędkość bym nie liczył ale może będzie np.lepiej iść pod wiatr czy pod prąd.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabe dane dajesz, trzeba wszystko z Ciebie wyciągać :-)

Za jakiej na jaką śrubę zamieniałeś? jaka prędkość na każdej z nich? Jaka wielkość/waga łodzi?

Tu nie ma co walczyć o osiągi bo ich nie będzie, ja się trzymam tego spadku obrotów pod obciążeniem, bardziej o ekonomię tu można powalczyć i żeby silnika nie zamęczyć.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...