Skocz do zawartości

Komunikacja radiowa na ZZ


marcink
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z kolegów pływających po ZZ korzysta z radiotelefonów w celach innych niż ew wzywanie pomocy ? Kilkukrotnie podczas pływania nasłuchiwałem kanały ale wszędzie cisza :/ Wiecie może czy policja i wopr z ZZ nasłuchuje w ogóle na 16 - jest sens w taki sposób wzywać pomocy czy tylko przez telefon?

ZZ to dość specyficzny akwen, podejrzewam, że na niewielu łodziach jest radio, a na tych wielkich, gdzie już jest jako wyposażenie standardowe nie podejrzewam właścicieli o korzystanie z niego :P

 

 

23.06.2013 :

Zgodnie z rozporządzeniem 1/2008 UŻŚ w Warszawie :

 

1) kanał 08 o częstotliwości 156,400 MHz – do prowadzenia korespondencji radiotelefonicznej;

2) kanał 09 o częstotliwości 156,450 MHz – do prowadzenia nasłuchu radiotelefonicznego oraz do przekazywania informacji, wynikających ze stosowania przepisów żeglugowych lub doraźnych zaleceń Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie;

3) kanał 17 o częstotliwości 156,850 MHz – do prowadzenia łączności związanej z Wodnym Pogotowiem Ratunkowym. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ogólnopolskim kanałem WOPRu jest kanał 17. Co ciekawe większość radiotelefonów jakie używa WOPR to radia typu MOTOROLA z zaprogramowanymi kilkoma kanałami. Bieszczadzki WOPR był bardzo zdziwiony gdy zawołałem "na ich kanale"

Pan wiedział tylko że pracuje na 156,850 MHz. Wielka szkoda, że radiotelefony na łodziach nie są tak powszechne.

Od ratowników nie wymaga się żadnych uprawień radiooperatorskich.  Poniżej link z informacjami o używanych kanałach

http://www.jkpwwolica.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=126:zarzdzenie-u-czno-vhf&catid=40:informacyjne&Itemid=68

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda ze nie ma jakiegoś ogólnego kanału, dobrze rozpromowanego na kursach itp o którym każdy by wiedział i oprócz kanału ratunkowego również go nasłuchiwał. Zwłaszcza, że chyba każde radio morskie ma opcje nasłuchiwania 2 kanałów jednocześnie. W razie jakiejkolwiek sytuacji na wodzie, nie wymagającej pomocy wopru/policji możnaby kogoś poprosić o chociażby podholowanie lub pożyczenie 5L paliwa :)

 

A może jako, że forum rośnie w siłę warto zrobić taką ogólnopolską akcję, i promować jakiś konkretny kanał wywoławczy (np ten 69), u nas, na forach żeglarskich, przekazać informacje do organizatorów kursów itp itd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Marcina ,

zawsze możesz przejść na kanał WOPR (17) i sprawdzić łączność czy uzyskać informacje pogodowe czy podać informacje o zagrożeniu które widzisz nad wodą.

 

Na wodach morskich jest ciągły nasłuch na CH16, jednak na wodach śródlądowych bywa różnie.  Z tego co wyczytałem w necie podobnie jest u naszych zachodnich sąsiadów.

TU http://szczecin.uzs.gov.pl/wp-content/uploads/doc/druki/zarz_giz.pdf paragraf 11 łączność radiotelefoniczna. I tak CH9 do prowadzenia nasłuchu i przekazywania informacji ...

CH8 do prowadzenia korespondencji 

CH 17 do prowadzenia łączności związanej z WOPR.

Na uczęszczanych szlakach wodnych stawiane są znaki

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQsPjkxKvurbaLpQpIiwcynq0NA7pq_vb4TD6QmOML0VGkI_PEgoqrRqbU

Nakaz prowadzenia nasłuchu radiotelefonicznego na wskazanym kanale

 

lub

 

http://www.znakidrogowe24.pl/files/fotob/product-11571.jpg

Wskazanie kanału radiotelefonicznego, na którym można uzyskać informacje nawigacyjne

 

 

Zachęcam koleżeństwo do uzyskania uprawnień radiowych w służbie morskiej.  Jest to podstawa by legalnie rozmawiać przez radiotelefon. Świadectwa te są bezterminowe i respektowane na całym świecie.

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead24&news_cat_id=366&news_id=3995&layout=9&page=text

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wodach podlegających RZGW Szczecin czyli zlewnia odry obowiązuje nasłuch na kanale 10 VHF po wpłynięciu na wody morskie  (za trasą zamkową na odrze zach, po przepłynięciu mostu Cłowego na odrze wsch (Regalicy)) obowiązuje kanał 69 VHF

 

Na obydwu wodach obowiązuje kanał 16 jako ratunkowy, lub telefon 601 100100 dla służb ratowniczych WOPR na całym terenie województwa zachodnio pomorskiego lub 984 (również z komórki) na terenie miasta Szczecin .

 

Z doświadczenia wiem (prowadzę nasłuch na 16 stym 69 i 10 vhf i czasem odbieram 601 100 100 lub 984) ludzie proszą o różną pomoc i nie zawsze o ratowanie życia. W miarę potrzeby i możliwości takiej pomocy się udziela - czasem odpłatnie jako usługa na fakturę (gdy nie ma zagrożenia życia a klient życzy sobie...) holowanie, paliwo, ściąganie z mielizny, transport na brzeg i z powrotem itp

 

Nawet kiedyś Szczeciński  WOPR ściągał skuter z północnego krańca j. Dąbie (Inoujście)  na Pd brzeg do mariny (ok 15km) - skuter 4 kołowy czyli Quad - bo pan się zgubił  i zażyczył sobie, wcześniej poinformowany o cenniku usługi. Wrócił pontonem w ciągu 15 min trasę jaką pokonywał cały dzień brzegiem. Nasz klient nasz pan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musimy to zmienić. Radio można już kupić za niewielkie pieniądze. Miło się do kogoś z innej łajby odezwać  ;)

Do tego zmierzam :)

 

Dzięki koledzy za wyjaśnienia. Niestety potwierdza to moje przypuszczenia, że co akwen to inne przepisy i inne obowiązujące  kanały. Nie każdy wie gdzie szukać informacji o przepisach na danych wodach, a już pewny jestem, że nie sprawdza jaki kanał obowiązuje, może wspólnymi siłami jakąś listę zrobimy gdzie jakie kanały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio na jachcie staje sie coraz bardziej popularne. Co więcej wprowadzono system ATIS - odpowiednik  morskiego DCS więc i na śródlądziu możemy wysłać automatyczny sygnał identyfikacji w stanie zagrożenia (tylko nie wiem czy w Polsce to działa, choć Polska jest stroną odpowiedniej konwencji). Tak tylko, dla porządku przypominam, że dla takego czegoś, nawet dla ręcznej sztuki, trzeba miec uprawnienia np. SRC (Short Range Certificate) a radyjko musi być zarejestrowane przez UKE , nawet tzw. ręczna sztuka, bo to nie jest CB-radio. Ja zrobiłem jedniodniowy kurs zakończony egzaminem, niestety po angielsku, więc łatwo nie było i przeprowadziłem rejestrację w UKE, gdzie nadano mi nr ATIS oraz DCS. Trochę to upierdliwe, ale w okresie zimowym nie pływamy więc jest na to czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, o czym my mówimy?

 

Mówimy o " bardzo ogromnym" akwenie wodnym jakim jest  Zalew Zegrzyński. Ma on pełne pokrycie wszystkich sieci telefoni komórkowych.  I to chyba jest tu główny srodek komunikacji i łączności. Lepiej sobie może tylko wpisać w pamięć numery telefonów lokalnego  WOPRu i policji, tak aby nie było konieczności łaczenia się przez numer 112 (bo wówczas odniośne służby ratunkowe  moga być powiadamiane np. via Mikołajki czy Giżycko).

 

Natomiast łaczność radiową pozostawmy sobie na poważne akweny przybrzeżne, gdzie wypływamy ponad standartowy zasieg sieci telefoni komórkowej.

 

Ale to jest tylko moje zdanie jako autentycznego laika w tym zakresie, bo mamy przecież w naszym "forumowym" gronie zarówno rzeczywistych specjalistów od ratownictwa jak i szeroko-rozumianego bezpieczeństwa na wodzie....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W regionalnym RZGW można zasięgnąć informacji o używanych kanałach. Generalnie 9 i 8 WOPR to 17. Wody morskie to odrębna sprawa. Telefon ma niezaprzeczalne dobre strony których możemy wymieniać. Jednak nie pozwoli nadać informacji dla wszystkich będących w jego zasięgu czy odezwaniu się do innej jednostki.  W łączności w paśmie morskim jest pewna elastyczność w znakach wywoławczych. Można się posługiwać przydzielonym przez UKE znakiem wywoławczym czy numerem MMSI czy nazwą statku. Nie zachęcam do łamania prawa - praca bez zezwolenia - jednak podczas mojej 16 letniej zabawy z radiokomunikacją czy to na lądzie czy na wodzie nikt nie żądał pozwolenia radiowego.  W sprzedaży są radiotelefony na które nie są wymagane pozwolenia np. CB Radio czy PMR a często łudząco przypominają profesjonalne urządzenia.

Żeby skończyć mój wywód warto mieć na pokładzie zapasowy środek łączności np. takiego prostego ręczniaka

http://www.alan.pl/radiokomunikacja/media/img/produkty/905bb_d_1_Atlantic_d.jpg

http://www.alan.pl/radiokomunikacja/produkt/107/radio_morskie_atlantic_xt_czarne_gw

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za fachowe stanowisko.

Czyli mamy jasność:

 

a/ na wodach środladowych jak ZZ- wiodący  środek komunikacji awaryjnej to radio a środek uzupełnijący to VHF

 

b/ na przybrzeżnych wodach otwartych- wiodący środek to VHF a  telefon ma tylko uzupełnijące znaczenie.....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, o czym my mówimy?.....

 

odpowiedź jest w pierwszym poście :)

 

Czy ktoś z kolegów pływających po ZZ korzysta z radiotelefonów w celach innych niż ew wzywanie pomocy ?

 

Chodzi o używanie radia VHF na ZZ podobnie (w kulturalny sposób) powiedzmy jak CB na drodze na kanale 19.

Pomoc zawsze warto wzywać najpierw przez telefon, jak się dodzwonimy to mamy pewność, że zgłoszenie zostanie odebrane.

 

O uprawnieniach nie wspominałem bo jasne jest, że aby używać radia morskiego trzeba mieć pozwolenie i radio zarejestrowane, jest o tym mowa w innych tematach na forum. Tutaj poruszam tylko kwestię czy radio się przydaje w codziennym pływaniu  po ZZ.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Czy ktoś z kolegów pływających po ZZ korzysta z radiotelefonów w celach innych niż ew wzywanie pomocy ? Kilkukrotnie podczas pływania nasłuchiwałem kanały ale wszędzie cisza :/ Wiecie może czy policja i wopr z ZZ nasłuchuje w ogóle na 16 - jest sens w taki sposób wzywać pomocy czy tylko przez telefon?

ZZ to dość specyficzny akwen, podejrzewam, że na niewielu łodziach jest radio, a na tych wielkich, gdzie już jest jako wyposażenie standardowe nie podejrzewam właścicieli o korzystanie z niego :P

Na pewno WOPR aktywnie pracuje na kanale 17. dzisiaj słuchałem praktycznie ciągłej komunikacji na tym kanale (było sporo wywrotek i innych interwencji na ZZ). Na innych kanałach cisza (miałem radio ustawione w trybie scan).

pozdrawiam

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...