Skocz do zawartości

Jeziorak


skipper
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Aż dziw że jeszcze nikt nie napisał coś o tym pięknym akwenie,a należy mu się bo Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce 27.5km x szer 2.4km w najszerszym miejscu,

głębokości od 4-13m,

powierzchni 34.5km2 i z największą wyspą śródlądową w kraju;Wielką Żóławą.

Znajduje się tu też najstarszy w Polsce kanał Dobrzycki o długości 2.6km pochodzący z XIII wieku łaczący Jeziorak z Jeziorem Ewingi.Co ważne jezioro jest połączone kanałem Iławskim z Ostródą i kanałem Elbląskim z Zalewem Wiślanym a dalej poprzez Wielką Pętle Żuławską morzem.

Po jeziorze oczywiście można pływać łodzią motorową,jest parę stref ciszy,ale przez niektóre można przepływać szlakiem wodnym wyznaczonym bojami.Największy port to oczywiście Iława,jest tam stacja nawodna benzynowa,obok stacji nowy duży slip i kilka marin.Drugi znany ośrodek to Siemiany,buduje się tam nową ekomarinę,zresztą takich inwestycji na Jezioraku nie brakuje,jest tu coś czego niema np.na WJM,czyli statek asenizacyjny i gminne pomosty z Toy-tojami i koszami na śmieci,bo czystość na jezioraku to podstawa,nikt tu sobie nie wyobraża że ktoś wypróżnia toaletę do wody,albo idzie się załatwić w las.

Ta czystość powala kogoś nowego,pokazano ludziom że w miejscach gminnych może być czysto i sami dbają o resztę.

Policja wodna oczywiście jest,ale nie napastliwa,jak ktoś zachowuje się normalnie to nie ma problemów i niepotrzebnych kontroli,natomiast jest inspektor wodny i sprawdza np.nadanie klasy.

Piękny akwen z dużymi możliwościami.

jeziorakbezsamochodzika840x1188.thumb.jpg.d624e3c54082c162d174a0c79b8aaff4.jpg

aaapomorskiszlakzeglarskiogolna1gotowa.thumb.gif.01baa71977c920c12f193e3ac224ab47.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Odpowiedzi 358
 • Dodano
 • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dylemat sternika łodzi motorowej;wchodzić w ślizg,czy nie.

Jak wejde w ślizg to powywracam im garczki  w kambuzach,ktos spadnie z koi lub dostanie bomem.

W tym przypadku jednak postanowiłem odpuścić,1km powoli.

PS.

Zdjęcie nie do końca oddaje kocioł jaki tam był,wszystkie żaglówki halsowały.

Jak to powiedział kolega;dlaczego oni nie mogą płynąć prosto..........

S4031958.JPG.7d4b879a10609da78b3d8799e00fd60d.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 3 tygodnie później...
 • 4 tygodnie później...

Uwaga

Na Jezioraku przed Iławą postawiono znak 6km/h i Policja wodna ma radar i sprawdza prędkość łodzi, mają też alkomat i go używają, więc przestrzegam bo na dodatek pływa z nimi inspektor wodny, a to już jest mało śmieszne.

Media jeszcze to nakręcają bo pokazuja jak Policja kontroluje rowerek wodny i każe dmuchać dziewczyną w alkomat.

(Musti;stąd moja wiedza o prędkosci i fali.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 3 tygodnie później...

Wybieram się w poniedziałek pierwszy raz na Jeziorak, czy może ktoś z kolegów podrzucić namiar jaki wpiszę w nawigację żeby dojechać w prosty sposób do miejsca gdzie będę mógł zeslipować Rib-a i zostawić przyczepkę i smochód (kluczenie pomiędzy marinami z przyczepą po nieznanej miejscowości jest mało przyjemne)?

Pozdrawiam !

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję namiary na nowy fajny slip w Iławie przy ulicy Sienkiewicza,nie podam dokładnego namiaru,ale wbij w GPS tą ulice i jak będziesz jechał to miniesz małe rondo,dalej po prawej są mariny i a później slip, po lewej bedziesz miał stacje Bliska,to znak że już tuż tuż. Bosman ok,zapłacisz parę złotych, masz mały port i WC,tak że mozna zostać na noc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skipper - dzięki jeszcze raz za info , wodowałem swoją zabawke tam gdzie polecałeś. Slip szeroki z dobrym wjazdem, łagodny. Bosman pomimo wolnego poranka przyjechał specjalnie aby znaleźć dla mnie miejsce na pozostawienie RIB-a na noc (super Gość). Jeżeli chodzi o Jeziorak to bardzo mi się podoba, wydaje mi się , że infreatruktura jest rozwinięta w okolicach Iławy, im dalej tym bardziej uboga (może nie wszystko zauważyłem). Zbiornik długi, brak monotonii pływania w kółko..... poprostu SUPER! Napewno tam wrócę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 miesiące temu...

Skiper, wspaniale to opisałeś, muszę przyznać że szczęka mi opadła.

Otworzyłeś mi oczy na sieć połączeń o których nie miałem zielonego pojęcia.

Mogę oglądać, Iławę, Ostródę, Piławki, Szeląg, Elbląg, Żuławy i nawet Zalew Wiślany i to nie wychodząc z wody.

Czyż to nie jest piękne?

Zawitam tam w przyszłym roku na pewno.

 

Od 1967-8 roku w okolicach Jerzwałdu, mieszkał i pisał Zbigniew Nienacki.

Pisarz twierdził, że znalazł tu swój azyl.

Co prawda pierwsze tomy z serii przygód Pana Samochodzika: "Wyspa złoczyńców" (1964),

"Templariusze" (1966), "Księga strachów" (1967) powstały nieco wcześniej.

Ciekawe, czy jest jeszcze dom w którym mieszkał.

 

Niestety, a może stety, Szeląg Duży i Mały muszę opłynąć na elektryku.

No tak, ale zajmie to kilka godzin. To jednak musi być oddzielna, całodniowa wycieczka.

W końcu pływanie w wyporze jest równie przyjemne i wkoło ta błoga cisza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skiper, wspaniale to opisałeś, muszę przyznać że szczęka mi opadła.

Otworzyłeś mi oczy na sieć połączeń o których nie miałem zielonego pojęcia.

Mogę oglądać, Iławę, Ostródę, Piławki, Szeląg, Elbląg, Żuławy i nawet Zalew Wiślany i to nie wychodząc z wody.

Czyż to nie jest piękne?

Zawitam tam w przyszłym roku na pewno.

Cieszę się że Ci sie spodobało,jednak w przyszłym roku zaczynają się remonty i to poważne kanału Elbląskiego,chodzi o remonty słynnych pochylni,tak że niestety nie przepłyniesz kanału,

natomiast będzie możliwośc przepłynięcia z Jezioraka do Ostródy.

W Elblągu juz w tym roku był problem bo buduje sie most zwodzony,który w warunkach budowy zaniża znacznie wysokość łodzi która może przepłynąć pod nim, moja niestety nie załapała się.

Ale widziałem kawałki kanału po remoncie,warto poczekać.

Co by było jakby nie UE.

Zdjęcie z remontu kanału Iławskiego.

S4032014_Unia.JPG.e9c52ab279711256255d09a5440d566d.JPG

S4032012_remont_kanalow.JPG.9823767982282c72995da961f3ca50c2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 3 tygodnie później...

Wynik konkursu "National Geographic": Jeziorak nowym cudem Polski

Po trwającym ponad 3 miesiące głosowaniu, jezioro z Warmii i Mazur pokonało między innymi łódzką Manufakturę, zamek w Łańcucie i podziemia krakowskiego rynku.

 

Chętnych do prestiżowego tytułu było aż 32. Oprócz jeziora Jeziorak, wśród siedmiu nowych cudów Polski znalazły się: Stary Browar w Poznaniu, Termy Uniejów, Zamek Czocha, Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Wsi Mazowieckiej i Fort Gerharda w Świnoujściu.

 

Poza czołówką pozostały między innymi Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu czy Stocznia Gdańska. Stawka była wysoka, bo chodziło nie tylko o tytuł, ale też o to, by znaleźć się w prestiżowym przewodniku po nowych cudach Polski, który zostanie wydany przez "National Geographic Traveler" w przyszłym roku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 miesiące temu...
 • 6 miesięcy temu...

hej, zamierzam w najbliższą sobotę i niedzielę w końcu odwiedzic jeziorak. prosiłbym was o radę jak to dobrze zorganizowac. Chciałbym na pewno przepłynąc bez pospiechu cały jeziorak i zobaczyc mariny, pociągac się na nartach itd. Przy okazji chciałbym  przepłynąc z Ostródy do iławy lub odwrotnie.

pytanie: ile się płynie z Ostródy do  Iławy, czy zaplanowac sobie cały dzień na jeziorak, czy też np. ruszyć z Ostródy rano, płynąć na jeziorak, tam pokręcić się i wrócić do ostródy na nocleg. czy też może nocować w okolicach jezioraka. Nie wiem jak to czasowo wychodzi, ale na pewno chciałbym połączyć ostródę z Iławą i nie koniecznie jednego dnia. Ostróde mam opływaną, więc tam ewentualnie krótkie pływanie i dalej kanałem na jeziorak, na którym nigdy nie byłem.

Będę wdzieczny za wszelkie rady. Oczywiście jakbym zaczynał od jezioraka to potrzebowałbym namiary na noclegi, slip i zostawienie przyczepy z łodzią.

Liczę na szybką odpowiedź i mam nadzieję do zobaczenia w końcu an jezioraku, kto będzie pływac w ten weekend niech się odezwie, z chęcią się spotkam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozbiłem to na dwa dni.

I dzień Ostróda, wodowanie łodzi i spadnie : "u Ździcha". akwen mi znany, więc nie będę się rozpisywał, chyba że ktoś ma ochotę to smiało piszcie to powiem co i jak.

II dzień Iława, pojechałem z łodzią z Ostródy z rana, gdyż mówiono mi że generalnie przepłynięcie w dwie strony to zbyt długa wycieczka biorąc pod uwagę śluzy itd. Zgadzam się całkowicie.

 

Slipowałem łódź w porcie Iława. Powiem szczerze, szacun za organizację, slip, ilość miejsca i porządek. Jest dźwig, slip szeroki, utwardzony, bosman bardzo przyjazny i pomocny, monitoring, zamknięta brama, ubikacje. Pełna kultura co pozwala twierdzić, że jednak można zrobić coś porządnie. Jak wyjeżdżałem, to bosman wstrzymał ruch i na luzie ruszyłem z portu na ulicę. Specjalnie przyjechał jak skończyłem pływac, aby wypuścić mnie z portu, gdyż brama była zamknięta.

 

 

Za wodowanie łodzi w dwie strony, postój auta i przyczepy na jeden dzień zapłaciłem 100 zł. plus 5 zł za mapkę, która bardzo się przydała jak dla mnie-osoby nie znającej akwenu. Radze dla mniej wtajemniczonych i bez mapy pływać tam z jakimś GPS, bo czasami naprawdę można się zdezorientować gdzie się jest.

 

na spokojnie pływałem sobie po jezioraku. Jestem zachwycony, nie zdążyłem wszystkiego opłynąć, bo lubię spokojnie pływać, trochę na nartach się pociągać i desce. Obiad w Siemianach zjadłem. Niezła restauracyjka nawet.

na jezioraku jest dużo wody do pływania, nie ma nudy, długie przebiegi można robić, dużo żaglówek, które czasem dziwnie spoglądają na pędzące motorówki, ale już się przyzwyczaiłem. No i wypasione chaty nad jeziorem, aż miło popatrzeć. Wpłynąłem na jezioro Płaskie, ale nie jestem pewien czy tam jest strefa ciszy. nie wpłynąłem na jeziorak mały bo był znak "zakaz przejścia" tak trochę z boku mostka, ale inne motorówki płynęły, więc nie wiem jak to jest dokładnie.

 

Woda co prawda nie jest jakaś szczególnie czysta na jezioraku, ale da się żyć. Bardzo ciekawy akwen, różnorodny. na pewno tam wrócę, aby dokładnie wszystko opłynąć, a zwłaszcza przepłynąć z Iławy do Ostródy lub odwrotnie. Plus za stacje benzynową. Policja akurat nie pływała, ale tylko się mogę domyślać, co się dzieje jak wszystko ze stanic ruszy na wodę gdy jest pogoda. wtedy mają chłopaki co robić.

 

Naprawdę fajnie, polecam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bosman w porcie jest bardzo uczynny,a stacja benzynowa to skarb jakich mało.Na jeziorze Płaskim jest ponoć strefa ciszy,ale wypatrzeć znak nie sposób,jezioro jest ciekawe,lubię tam wpłynąć.

Kolor wody na Jezioraku to jego największa wada,ale trudno nie ma ideału.

Jeśli chodzi o mały Jeziorak to rzeczywiście jest znak na moście.

http://upload.secondsun.pl/img/1377797773most.jpg

W Zalewie otwarto nową Ekomarinę,dzięki temu jest nowy cel do rejsu,płynie się kanałem Dobrzyckim.

Marina nowa,czysta,ładna,miejscowość ciekawa tylko jezioro płytkie i o kolorze wody mało ciekawym.

http://upload.secondsun.pl/img/1377798220zalewo.jpg

Natomiast rejs kanałami w tym roku nie za bardzo mi się udał,z uwagi na remont mało dbają i drzewa zatarasowały drogę,mam nadzieję że to się zmieni.

http://upload.secondsun.pl/img/1377798518kanaly.jpg

Na Jezioraku z Iławy są trzy główne trasy;

1.Iława-Siemiany-Zalewo

2.Iława-Ostróda-Szeląg

3.Iława-Elbląg-i dalej,np.Gdańsk,niestety w tym roku nieczynny kanał Elbląski-remont.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na Szelągu tez jest cisza, co prawda w tamtym roku płynąłem z ostródy do starych jabłonek-trasa super, jednak ze świadomością, ze w strefie ciszy....

 

co do znaku na j.Plaskim, to zobaczyłem go jak wypływałem dopiero z jeziora....

 

a znak pod mostem w Iławie w ciągu 5 minut zignorowały 3 motorówki - wniosek-pływamy jak chcemy i gdzie chcemy niestety, a szkoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 tygodnie później...

a znak pod mostem w Iławie w ciągu 5 minut zignorowały 3 motorówki

 

Bo ten znak jakiś dziwny jest... Powinien być tam gdzie zakaz falowania. No i proporcje ma dziwne, jakby go ktoś na dykcie namalował... ::)

Na moją wiedzę ten znak nie obowiązuje,nie wiem po co tam wisi,po małym Jezioraku wolno pływać.

ale na Szelągu tez jest cisza, co prawda w tamtym roku płynąłem z ostródy do starych jabłonek-trasa super, jednak ze świadomością, ze w strefie ciszy....

Na Szelągu nie ma już strefy ciszy,natomiast w tym roku tam sie nie da dopłynąć z uwagi na remont śluzy w Ostródzie.

Mi w ten weekend udało się zrobić trasę z Iławy pod Małdyty.Do samych Małdyt nie da się dopłynąć bo jest zwalone drzewo na kanale i niestety opada woda,trzeba się bardzo pilnować aby nie uszkodzić śruby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
 • Dodaj nową pozycję...