Skocz do zawartości

Marina Świnoujście


musti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat inwestycji mocno się rozrasta i niech zostanie tam to co bliżej Szczecina. Zakładam nowy temat, który sygnalizował już @Stercik.

 

http://www.iswinoujscie.pl/im/artykuly/19241_22082011.jpg

 

Info z www.gs24.pl (12.01.2012)

 

Marina z apartamentowcami - koncepcja zagospodarowania Basenu Północnego

 

Zgodnie z procedurą, obowiązującą przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w magistracie zorganizowano publiczną dyskusję na temat projektu zagospodarowania rejonu Basenu Północnego i fortów w Świnoujściu. Miasto zleciło opracowanie takiej koncepcji szczecińskiemu zespołowi pod kierownictwem Małgorzaty Cymbik. Według projektantów, marina powinna być miejscem, które żyje przez cały rok. Przy nabrzeżach warto więc wybudować osiedle apartamentowców. Mariusz Fryska, dyrektor OSiR Wyspiarz, który zarządza przystanią, zapewniał obecnych, że ten pomysł był konsultowany z ośrodkiem. Jego zdaniem, najważniejsze jest to, że do portu będzie mogło zacumować więcej jachtów. Jego pojemność zwiększy się do 300 jednostek. Wyspiarz chce przenieść stację paliw, wybudować parking i kupić dźwig do slipowania jachtów.

 

Planowane rozwiązania krytykowali za to żeglarze. Ich zadaniem, w marinie zabrakłoby bowiem miejsca, by trzymać w niej jachty zimą. Nie powstałoby również zaplecze techniczne. Żeglarze musieliby szukać nie tylko miejsca do zimowania swoich jednostek, ale też serwisu dla łodzi.

 

Największą dyskusję wzbudziła koncepcja budowy apartamentowców, które miałyby się znaleźć w okolicy przystani. Marina zostałaby wtedy odcięta od atrakcyjnego otoczenia, jakim jest Park Zdrojowy - uważają przeciwnicy pomysłu. W okolicy miałyby też powstać: zaplecze magazynowe dla straży granicznej czy lądowisko dla helikopterów. Zdaniem żeglarzy, te pomysły sprawiłyby, że świnoujska przystań nie byłaby już miejscem tak atrakcyjnym jak obecnie, wokół byłoby bowiem dużo betonu.

 

- Zgodnie z procedurą opracowania planów przestrzennych do 20 stycznia trwa jeszcze zgłaszanie uwag do projektu planu - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Może to zrobić każdy. Dyskusja publiczna stanowiła właśnie jedną z form poznania opinii społecznej w tej kwestii.

 

Po tym terminie prezydent zbierze wszystkie zgłoszone uwagi.

 

- Chcę przypomnieć, że miejscowy plan nie jest wizualizacją czy konkretnym projektem zagospodarowania mariny, ale jedynie dokumentem stanowiącym podstawę planowania przestrzennego - mówi rzecznik. - Określa on przede wszystkim funkcje użytkowe, jakie mogą występować na danym obszarze miasta. Przyszły kształt portu jachtowego, konkretny jego projekt, będzie jeszcze rozpatrywany.

 

info z www.gs24.pl (17.01.2012)

 

Nowobogaccy uciszą świnoujską marinę?

 

Nasza marina przestanie być atrakcyjna dla żeglarzy – uważa Andrzej Sokołowski, organizator spotkania w sprawie przyszłości portu jachtowego i apeluje do władz o zmianę koncepcji zagospodarowania terenu.

 

Niedawno w Urzędzie Miasta w Świnoujściu przedstawiono koncepcję zagospodarowania rejonu Basenu Północnego. Wzbudziła ona sporo kontrowersji. Planowane rozwiązania krytykują szczególnie żeglarze, bo w marinie zabraknie miejsca na zimowanie jachtów. Nie będzie też zaplecza technicznego. Gorącą dyskusję wzbudza również koncepcja budowy apartamentowców, które miałyby się znaleźć w okolicy przystani. Marina zostałaby wtedy odcięta od atrakcyjnego otoczenia, jakim jest Park Zdrojowy – uważają przeciwnicy pomysłu.

 

W niedzielę w Jazz Club Scena zorganizowano spotkanie, na którym informowano, jak wnosić zastrzeżenia do zaprezentowanych niedawno w magistracie pomysłów. Czasu zostało niewiele. Zgodnie z procedurą opracowania planów przestrzennych, magistrat przyjmuje uwagi mieszkańców do 20 stycznia.

 

Pomysł budowy apartamentowców popiera Mariusz Fryska dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Wyspiarz, administrator mariny.

 

– Port musi się sam finansować – mówił na spotkaniu Mariusz Fryska. – A tylko z podatku od nieruchomości, jakie powstaną na tym terenie, uda się takie wpływy pozyskać.

 

Zdaniem wielu żeglarzy, takie rozwiązania zaszkodzą jednak marinie.

 

– W Unii Europejskiej mamy dwa rodzaje marin: macierzystą i gościnną – mówił Andrzej Sokołowski, organizator spotkania. – Gościnna ma tylko takie funkcje, że żeglarz przyjechał, posiedział, wypłynął. Funkcji serwisowych, zimowania w niej nie ma. Świnoujska marina ma tę zaletę, że może pełnić funkcje macierzystej. W okolicy kilkudziesięciu mil nie ma w Polsce drugiego takiego portu. Oczywiście płynąc na zachód taki port znajdziemy. Ale skoro są takie warunki dla przystani macierzystej, dlaczego mamy poprzestawać na marinie gościnnej?

 

Uczestnicy spotkania wskazywali na to, że wiele jest w obecnej marinie do poprawienia.

 

– Mamy basen, ale nie mamy pomostów – mówił jeden z nich. – Obsługa jest, jaka jest. Mamy łazienki, ale od dwóch lat nie można się doprosić, żeby było mydło. Mamy tawernę, mamy miejsce do serwisowania, ale wszyscy wiedzą, jakie. Niby jest miejsce do zimowania, a jakby nie było.

 

Żeglarze są za tym, aby w przystani zaczęło się coś dziać.

 

– Ale zachowajmy funkcje potrzebne dla nas – apelował żeglarz. – Stacja benzynowa musi powstać w tym sezonie. Pani prezydent (zwrócił się do obecnej na spotkaniu Joanny Agatowskiej zastępcy prezydenta) - błagamy! Zwróćcie też uwagę na sprawę zimowania jachtów. Wiele osób traktuje to jako coś zbędnego, a to może być zyskowne.

 

Krytykowano również pomysł, by zimowanie jachtów przenieść z mariny w rejon Mulnika. Trzeba by wyłożyć na zagospodarowanie tego terenu mnóstwo pieniędzy, więc nie ma co liczyć, że przy Mulniku miejsce dla jachtów w ogóle powstanie. Jeśli wyrzuci się jednostki z mariny, żeglarze nie będą więc mieli gdzie ich trzymać.

 

Wypowiadali się też przeciwnicy apartamentowców.

 

– Osiądzie tu kilkunastu nowobogackich, którzy żądać będą ciszy od godziny 22 – mówił na spotkaniu Andrzej Mrozek, radny PiS. – Na jakiej marinie, z prawdziwego zdarzenia, jest to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 miesiąc temu...
Jak to mówią, autostrady jeszcze nie ma ale jest przejezdna. Tak samo w marinie tutejszej, roboty są ale marina funkcjonuje. W tym roku mają się tu już odbyć Dni Morza, budka z jedzeniem i piwem już działa, prąd jest, woda jest. Tawerna czeka na otwarcie. Cysterna z paliwem stoi, a obok konkurencja ze swoją wielką beką i dystrybutorem paliwa. Czy ktoś widział takie jaja? Dwie firmy paliwowe na taką marinę? Niestety to o czymś świadczy, dlatego chyba tak długo to wszystko trwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze przedmówca, jest stacja Orlenu tuż nad wodą, musisz ją minąć płynąc do mariny czy też do morza.

Ale brzeg jest wysoki i duże problemy chyba z wejściem/zejściem a potem tankowaniem skutera. Więc lepiej do mariny choć wysokość jest podobna:).

Też mi się przypomina, że w roku ubiegłym był tylko ON a teraz jest też benzyna. Z tego co widzę to CPN na kółkach stoi conajmniej do 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po "drodze" jest stacja w Trzebieży,a jesli w Basenie Północym w Świnoujsciu bedzie zamknieta to zatankujesz na normalnej stacji która znajduje sie 20 metrów od wody, tylko nie wiem czy na stacji beda dysponowali kanistrem .

 

Witam koledzy mam zła informacje dla nas ponieważ w Trzebieży właśnie zlikwidowali stacje paliw z powodu nieszczelnosci zbiorników i braku koncesji.Wczoraj dostałem takie info od znajomego który tam mieszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dzisiaj odwiedziliśmy Świnoujście, rozmawiałem z bosmanem z Basenu Północnego, czyli największej świnoujskiej mariny, poinformował mnie,że kontenerowa stacja benzynowa była pod koniec sezonu juz czynna, a w nowym sezonie ma byc otwarta od kwietnia w godzinach 8-18

http://img37.imageshack.us/img37/5878/pc020423.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

sama marina zmieniła swój wyglad, przybyło jej duzo pomostów, sa zaopatrzone w prąd i o dziwo na kei stoi sporo automatów do odbioru "brudnej wody"czyli cos sie zmienia na lepsze:)

To jest ostatnia jednostka która stoi w basenie,

http://img803.imageshack.us/img803/9146/pc020422.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Ana koniec oczywiscie dorszyk w "KREWETCE"jak zwykne bardzo dobry:)

http://img248.imageshack.us/img248/9420/pc020424.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacja benzynowa czynna była latem i już tam tankowałem a sama marina robi bardzo dobre wrażenie. Mankamentem jest to, że nie ma możliwości skorzystania z w.c. jeżeli nie płacisz za postój na marinie. Drzwi do w.c. zamknięte na stałe na jakiś elektroniczny czytnik. Marina przypomina nowe przestronne ekomariny na Mazurach np. w Giżycku.  O0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

W tem weekend w końcu udało nam się odwiedzić świnoujską marinę po rozbudowie. Faktycznie ilość miejsc jest imponująca. Mimo dużej imprezy jaką są Dni Morza bez problemu można było zaparkować. Na pomostach oczywiście prąd i woda, obok odbiór ścieków. Szkoda, ze za rozbudową pomostów nie poszła rozbudowa infrastruktury. Jest jeden budynek z toaletami i natryskami, do którego jest daleko. Brak też koszy na śmieci. Mam nadzieję, ze jest to w planach i wkrótce się pojawi.

 

http://upload.secondsun.pl/img/1372021185maswi.jpg

 

http://upload.secondsun.pl/img/1372021186maswi1.jpg

 

http://upload.secondsun.pl/img/1372021186maswi2.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak coś się zmieni!!

 

Kolejna inwestycja w marinie. Mają wyremontować zabytkowe budynki

 

Autor: Joanna Maraszek

 

  Jest szansa na poprawę kondycji zabytkowych budynków przy Basenie Północnym. Mają nie tylko zdecydowanie lepiej wyglądać, ale przede wszystkim służyć żeglarzom i pracownikom portu jachtowego

  Na szczęście doczekaliśmy się zgody na remont i dofinansowanie prac w głównym budynku - zapewnia Ryszard Teterycz, kierownik świnoujskiej mariny. - Mieszkańcy, żeglarze i pracownicy dziwili się, dlaczego budynek stoi i niszczeje. Ten remont i pieniądze są bardzo potrzebne.

 

Miejsce ma być całkowicie odnowione, a ponieważ znajduje się pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jego remont wymaga szczególnej uwagi. Zakres prac będzie obejmował wymianę dachu, remont stropów, konstrukcji drewnianych, podłogi. Wszystkie elementy, które będą wymienione muszą być takie same, albo bardzo podobne do oryginalnych. Równocześnie, budynek zachowując swój wygląd, będzie nowoczesny i przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Będą w nim solary które umożliwią nieograniczony dostęp do ciepłej wody kosztem energii słonecznej oraz zainstalowany elektroniczny system dostępu, który już funkcjonuje w wyremontowanej części.

 

- Miejsce będzie spełniało kilka funkcji - tłumaczy Teterycz. - Przede wszystkim znajdą się w nim sanitariaty. Na pierwszym piętrze urządzimy część administracyjną. Pomieszczenie, które obecnie spełnia funkcję bosmanatu jest zbyt małe dla tylu pracowników. Wygospodarujemy także miejsce do wypoczynku dla tych, którzy pracują całą dobę. Będzie możliwość umycia się i przespania. Podpowiedzieliśmy także architektom, by wygospodarowali część klubową tak, by żeglarze mięli miejsce na robienie odpraw.

 

Dofinansowanie remontu zabytkowego budynku, który stoi przy ul. Jachtowej po prawej stronie od wejścia do portu, wyniesie prawie 500 tys. zł. Te fundusze przekazane zostaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Całkowita wartość remontu to 1,7 mln zł. Brakującą część dołoży prezydent Świnoujścia z budżetu miasta.

 

- Cieszymy się, że świnoujski projekt znalazł uznanie niezależnych specjalistów i marszałka - mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. - To zasługa naszych urzędników z wydziału pozyskiwania funduszy zewnętrznych, którzy przygotowali dobry wniosek. Dzięki temu w naszej nowoczesnej marinie powstanie dodatkowy budynek z zapleczem sanitarno-socjalnym dla żeglarzy. Mamy już co prawda jeden taki obiekt po lewej stronie od wejścia do portu, ale świnoujska marina jest bardzo duża. Ma ponad trzysta miejsc postojowych. Dla wygody załóg przypływających do nas jednostek, drugi budynek do obsługi żeglarzy jest bardzo potrzebny.

 

Realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku w lipcu. Oddanie budynku zaplanowano na październik 2014 r. Prace, choć w mniejszym zakresie, obejmą też pozostałe obiekty.

 

czekamy na efekty!!

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...