Skocz do zawartości

CERTYFIKAT EUROPEJSKI CE NA ŁÓDZ Z USA


Rekomendowane odpowiedzi

Jak sama nazwa wskazuje, certyfikat nadaje jednostka certyfikująca w kraju producenta nowej łodzi. Przy rejestracji łodzi w Polsce obojętnie czy w PZŻ czy PZMiNW nie wydaje się certyfikatu CE bo te związki sportowe nie są jednostkami certyfikującymi. Jednostką taką u nas jest napewno PRS i to on wydaje stosowne certyfikaty dla wszelkich jednostek pływających i nie tylko  O0.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to certyfikat CE wydaje producent wyrobu, że dany produkt spełnia określone wymagania, dla łodzi muszą być spełnione kilka warunków jak np. wentylator komory silnika, itd... Aby producent mógł wydać taki certyfikat to musi przejść proces certyfikacyjny i to się odbywa w jednostce zewnętrznej.  Producent wtedy oznacza swój wyrób stosownym oznaczeniem CE na tabliczce znamionowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to certyfikat CE wydaje producent wyrobu,

No nie wprowadzaj ludzi w błąd bo certyfikaty wystawiają na całym świecie wyłącznie jednostki certyfikujące a producent może po uzyskaniu takiego certyfikatu co najwyżej oznakować odpowiednim znakiem swój wyrób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie moim postem wszystkie te wskazówki są ważne ale przy rejestracji w kraju a ja najpierw muszę zapłacić cło a do tego taki certyfikat CE jest nie zbędny więc muszę gdzieś taki stworzyć lub kupić. Tak jak wspomniałem dużo łodzi się sprowadza z USA więc ci co w temacie to może zechcą mi pomóc .

Allegro już sprawdzałem mosti i właśnie gdzieś tam może kiedyś ktoś się ogłaszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura oceny zgodności realizowana jest przez producenta (lub jego upoważnionego przedstawiciela) poprzez wykonanie sekwencji określonych przepisami działań (tzw. modułów oznaczanych zwykle wielkimi literami). Wybór sekwencji modułów zależy od producenta, który wybiera ją według własnego uznania z możliwości określonych w dyrektywie dotyczącej danego wyrobu. Przykładowo, w przypadku licznika energii elektrycznej producent może wybrać sekwencje: B+D, B+F albo H1. Warto zauważyć, że sekwencja ta może składać się z jednego modułu.

 

W wielu przypadkach (w zależności od wyrobu) procedura oceny zgodności wymaga udziału tzw. Jednostki Notyfikowanej (Strona Trzecia). Jest to organizacja wyznaczona przez władze krajowe do wykonywania zadań wynikających z dyrektyw, (zobacz do Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady 768/2008/WE). Jeżeli produkt wymaga tylko oceny zgodnie z modułem A (wewnętrzna kontrola produkcji) – producent sam (bez udziału Strony Trzeciej) dokonuje oceny. W pozostałych przypadkach (moduły B-H2)- producent zgłasza się do wybranej przez siebie Jednostki Notyfikowanej w celu dokonania oceny zgodności swojego produktu. Producent ma swobodę wyboru Jednostki z całego obszaru UE.

 

Istotnym pojęciem związanym z oceną zgodności jest "domniemanie zgodności" polegające na uznaniu, że wyroby, które spełniają wymagania zawarte w normach krajowych implementujących normy zharmonizowane, których numery opublikowano w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, są zgodne z wymaganiami zasadniczymi. Jeśli producent nie zastosował takiej normy, lub zastosował ją częściowo, musi udokumentować działania podjęte w celu spełnienia wymagań zasadniczych oraz ich zasadność.

 

Działania oceniające zamyka wystawienie przez producenta deklaracji zgodności CE. Dla przypadków określonych w pozostałych dyrektywach, deklaracja ta jest dołączona do produktu, albo udostępniana na żądanie organów nadzoru rynku.

 

Wszystkie te działania zostały ustanowione w celu eliminowania barier w przepływie towarów na rynku Unii. Kraje członkowskie nie mogą zakazać wprowadzenia na swój rynek wyrobu z oznakowaniem CE.

 

Jeśli dany wyrób podlega przepisom chociaż jednej dyrektywy nowego podejścia, to bez oznakowania CE nie może być wprowadzany do obrotu ani użytkowania na terenie Unii Europejskiej.

 

Deklaracja zgodności – dokument wystawiany przez producenta wyrobu albo jego upoważnionego przedstawiciela, stanowiący wiążące prawnie przyrzeczenie stwierdzające zgodność wyrobu z wymaganiami zasadniczymi właściwych dyrektyw Unii Europejskiej.[1]

 

Wyroby przed wystawieniem przez producenta deklaracji zgodności powinny być poddane procedurze oceny zgodności i jeśli wynika to z odrębnych przepisów uzyskać właściwe certyfikaty.[2]

 

Na wyroby posiadające deklarację zgodności nakładane jest oznaczenie CE.

 

Wystawienie przez producenta deklaracji zgodności wiąże się z dużą odpowiedzialnością, gdyż:

 

Domniemywa się, że wyrób, na którym umieszczono oznakowanie zgodności lub dla którego sporządzono dokumentację potwierdzającą spełnienie zasadniczych wymagań, jest zgodny z wymaganiami określonymi w obowiązujących przepisach.

— Dz. U. z 2002 r. Nr 166, poz. 1360, art. 12.

 

Wyrób podlegający ocenie zgodności nieposiadający deklaracji zgodności, nie może być wprowadzony do obrotu lub oddany do użytkowania na terytorium Unii Europejskiej

 

 

 

akurat tak się składa, że sprowadzałem łódź i obecnie również sprowadzam i UC nie musi wpuścić na terytorium UE wyrobu bez oznaczenia CE. 

 

A ja trochę poczekam jak koledzy Ci pomogą ten problem rozwiązać, chyba że chcesz koniecznie sam certyfikować

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kilka osób może Ci pomóc :) na terenie Niemiec w szczególności????

 

Jeżeli łódka jest używana i nie posiada CE to niestety na terenie Niemiec

musisz liczyć się z dodatkową opłatą za sporządzenie stosownego certyfikatu.

 

Chyba, że kontakty do pomocnych osób się sprawdzą :D :D :D

Jakieś tego typu "kontakty" to może u nas jeszcze jakoś mogłyby się sprawdzić!

Ale na terenie Niemiec?

Masz młotek gumowy ::)  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
Teraz sprawdziłem papiery. Od producenta dostałem Drklarację Zgodności z dyrektywami 94/25/WE oraz 2003/44/WE. Jest ona wystawiona mojej łódki i zawiera jej numer. Podpisana jest przez Dyrektora Stoczni. Ale na tabliczce jest znak CE. Na marginesie to kopię tej Deklaracj ściągnęła sobie Pan z PZŻ sama podczs rejestracji, od producenta. Niczego więcej nie chcieli, poza fakturą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci często nanoszą na swoje wyroby znak CE nie mając do tego prawa i nie przedstawiając w ogóle wyrobu do drogiego procesu certyfikacji. Deklarują tylko zgodność wyrobu z jakimiś normami czy wytycznymi, ale nie ma to nic wspólnego z prawnie nadanym znakiem CE. Każda jednostka certyfikująca ma swój numer i umieszcza go przy tym znaku dla rozpoznania gdzie go nadano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...