Skocz do zawartości

Chorwacja - zbiór przepisów motorowodnych - dyskusja


Hrvat
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 237
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ahoj,

Rozważam zawleczenie sparka do chorwacji w tym roku.Orientuje się ktoś z Was jakie aktualnie opłaty muszę ponieść,aby nim tam legalnie pływać ?

Autostrady juz sprawdziłem,to tylko w chorwacji jest +40% za przyczepke,a węgry i słowacja bez zmian.

 

winiety na Węgry i Słowację kupuję bezpoiśrednio na ich stronach..różnica - zakup auto cięzarowe i przyczepa na miesiąc na PL stacji paliw koszt 450zł...na stronie Węgierskiej 190zł - chyba warto !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypadkach z udziałem skuterów, są wrażliwi na tym punkcie. Ostatnio kojarzę przy Solarisie/Sibenik skuterem rozjechał kąpiącego się na wysokości hotelu. Na oznakowane bojkami itp kąpielisko oczywiście nie powinniśmy wpływać. Kiedy podpływam do miejsc cumowania omijam kąpiących się szerokim łukiem, a i tak czasem krzywią się. Cóż, plażowicze nie do końca zrozumieją tych na skorupach, to coś jak puszki i jednoślady na drogach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

 

Natomiast od 15kW mocy silnika obowiązkowe jest ubezpieczenie OC z odopwiednią SU, bodajże 2,5mln EUR.  Płacąc w kapitanacie opłatę nawigacyjną (dawna winieta), z przyjemnością sprzedadzą Ci także ubezpieczenie OC za ok. 200kn. Można też wykupić w Polsce, ale raczej tylko w Pantaeniusie, bo PZU, Warta mają za niskie SU OC. 

 

 

Odgrzebie lekko. Czy te 2,5mln EUR to pewne? Szukam ubezpieczenia w PL, teraz mam na skuter AC i OC z SU 100000PLN, czyli to raczej nie przejdzie w CRO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejdzie, wyśmieją Cię.

Wymagana przepisami chorwackimi jest SU 3,5mln kn - ca. 2,1mln PLN.

 

Najwygodniej wykupić w kapitanacie ichniejsze ubezpieczenie.

Wg mnie jednak lepiej mieć ubepzieczenie na stałe - także na inne kraje, np. PL. Wtedy najlepiej Pantaenius.

Załóżmy nieszczeście - wpływasz na kogoś, człowiek ginie. SU 100k PLN pokryje tylko małą część roszczeń - bo te moga pójść w miliony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie przejdzie, wyśmieją Cię.

Wymagana przepisami chorwackimi jest SU 3,5mln kn - ca. 2,1mln PLN.

 

Najwygodniej wykupić w kapitanacie ichniejsze ubezpieczenie.

Wg mnie jednak lepiej mieć ubepzieczenie na stałe - także na inne kraje, np. PL. Wtedy najlepiej Pantaenius.

Załóżmy nieszczeście - wpływasz na kogoś, człowiek ginie. SU 100k PLN pokryje tylko małą część roszczeń - bo te moga pójść w miliony.

 

No więc... pierdu pierdu gadu gadu ;)

Byłem w Puli, w kapitanacie dałem polskie ubezpieczenie z PZU (wszystko po Polsku, zero słowa po Angielsku), OC na 100000PLNów, przyjęli, wydali mi winiete. Za skuter policzyli 360kun.

Na marginesie... Pantaenius napisali, że nie ubezpieczają skuterów.

 

No i popływałem raptem ze 4h :( pogoda była, ale raptem 2dni.

Uwielbiam VXa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie przejdzie, wyśmieją Cię.

Wymagana przepisami chorwackimi jest SU 3,5mln kn - ca. 2,1mln PLN.

 

Najwygodniej wykupić w kapitanacie ichniejsze ubezpieczenie.

Wg mnie jednak lepiej mieć ubepzieczenie na stałe - także na inne kraje, np. PL. Wtedy najlepiej Pantaenius.

Załóżmy nieszczeście - wpływasz na kogoś, człowiek ginie. SU 100k PLN pokryje tylko małą część roszczeń - bo te moga pójść w miliony.

 

No więc... pierdu pierdu gadu gadu ;)

Byłem w Puli, w kapitanacie dałem polskie ubezpieczenie z PZU (wszystko po Polsku, zero słowa po Angielsku), OC na 100000PLNów, przyjęli, wydali mi winiete. Za skuter policzyli 360kun.

Na marginesie... Pantaenius napisali, że nie ubezpieczają skuterów.

 

No i popływałem raptem ze 4h :( pogoda była, ale raptem 2dni.

Uwielbiam VXa :)

 

Pierdu pierdu to kolega moze i robi, ale to raczej dyskretnie trzeba...

Przepis jaki jest, taki jest. Może trafił się wyjątkowo niekompetentny urzędnik. Ale nie można na to liczyć.

Inna sprawa, że OC na 100k to moim zdaniem nieporozumienie. Jakiś poważniejszy wypadek, czyjeś kalectwo lub śmierć i odszkodowania mogą iść w miliony. 

Jakieś zderzenie z drogą jednostką i szkoda może iść w setki tysięcy. Dla mnie głupotą jest pływać bez solidnego ubezpieczenia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olas , a poza winią płaciłeś coś jeszcze ??

 

czytam ze jest opłata taka .... Safety of Navigation Fee for Foreign Yachts and Boats zależnie od wielkości jednostki, czy Chorwaci to rozumieją jako ubezpieczenie?

 

Tylko winieta w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pierdu pierdu to kolega moze i robi, ale to raczej dyskretnie trzeba...

Przepis jaki jest, taki jest. Może trafił się wyjątkowo niekompetentny urzędnik. Ale nie można na to liczyć.

Inna sprawa, że OC na 100k to moim zdaniem nieporozumienie. Jakiś poważniejszy wypadek, czyjeś kalectwo lub śmierć i odszkodowania mogą iść w miliony. 

Jakieś zderzenie z drogą jednostką i szkoda może iść w setki tysięcy. Dla mnie głupotą jest pływać bez solidnego ubezpieczenia.

 

No ale co miałem zrobić? Dałem OC, kupiłem winiete i fru na wodę. Mam się kłócić z urzędnikiem, że jest w błędzie ?

Skoro uwazasz, że jestem głupi to luzik. Ja uważam, że Ty jesteś brzydki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pierdu pierdu to kolega moze i robi, ale to raczej dyskretnie trzeba...

Przepis jaki jest, taki jest. Może trafił się wyjątkowo niekompetentny urzędnik. Ale nie można na to liczyć.

Inna sprawa, że OC na 100k to moim zdaniem nieporozumienie. Jakiś poważniejszy wypadek, czyjeś kalectwo lub śmierć i odszkodowania mogą iść w miliony. 

Jakieś zderzenie z drogą jednostką i szkoda może iść w setki tysięcy. Dla mnie głupotą jest pływać bez solidnego ubezpieczenia.

 

No ale co miałem zrobić? Dałem OC, kupiłem winiete i fru na wodę. Mam się kłócić z urzędnikiem, że jest w błędzie ?

Skoro uwazasz, że jestem głupi to luzik. Ja uważam, że Ty jesteś brzydki ;)

 

Olas - sam zacząłeś od pierdu pierdu, bo myślałeś, że jesteś mądry, ale niestety, nie jesteś. Jakbyś był, to byś pomyślał, jakie pieniądze pływają po wodach i wystarczy, że tylko delikatnie uszkodzisz taką burtę w drogim jachcie i już okazałoby się, że masz duży problem, nie wspominając o innych konsekwencjach np. uszczerbku na czyimś zdrowiu.

A Ty się cieszyłeś, że masz dobre i tanie ubezpieczenie z PZU... bo urzędnik to przepuścił... gdzie tu mądrość, logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olas - sam zacząłeś od pierdu pierdu, bo myślałeś, że jesteś mądry, ale niestety, nie jesteś. Jakbyś był, to byś pomyślał, jakie pieniądze pływają po wodach i wystarczy, że tylko delikatnie uszkodzisz taką burtę w drogim jachcie i już okazałoby się, że masz duży problem, nie wspominając o innych konsekwencjach np. uszczerbku na czyimś zdrowiu.

A Ty się cieszyłeś, że masz dobre i tanie ubezpieczenie z PZU... bo urzędnik to przepuścił... gdzie tu mądrość, logika?

 

Powiedz mi czemu próbujesz mnie obrazić?

Pytam po raz kolejny, co miałem zrobić?

Kupiłem skuter, ubezpieczyłem go, poszedłem do kapitanatu i tam mi sprzedali winietę. Gdzie tu widzisz brak mądrości? Mało tego wysłałem zapytanie do zachwalanych pantaenius i... nie ubezpieczają skuterów. Wysłałem zapytanie do innych i... odbiłem się od drzwi. Nawet na forum pisałem i nikt nic nie odpisał... a teraz co drugi wyzywa mnie od głupków. I co mam zrobić? Poszedłem z tym co mam i to zaakceptowali. Gdyby powiedzieli, że mam kupić to bym kupił. Pływam w Chorwacji 2 dni w roku. Nie wiem czy będę jeszcze w tym roku się tam pokazywał.

Po co piszesz o dobrym i tanim ubezpieczaniu? Znów próbujesz pokazać jaki Ty jesteś mądry a ja głupi? Kupiłem takie ubezpieczenie, jakie dostałem w leasingu, co miałem im powiedzieć? że nie chce być jak Janusz i mają mi znaleźć droższe?

Żałosne to... chcesz błysnąć, to napisz coś konkretnego, a nie oceniasz ludzi, których nie znasz. Pozdrawiam czule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zupełnie bez emocji to moje rozumienie intencji kolegów jest takie

 

1. jest oficjalny wymóg na wysokość ubezpieczenia aby pływać po wodach w CRO

2. pisanie, że udało się z tanszą wersją OC (bo możliwe, ze urzędnik nie sprawdził kwoty ubezpieczenie)

 

2.a) może zachęcać innych do robienia wbrew wymaganiom (bo się koledze  udało)

2.b) pod tym względem nie jest to odpowiedzialne

 

I to chyba z tej perspektywy koledzy się "obruszyli".

I tyle w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"....co drugi wyzywa mnie od głupków...."

 

Przesadzasz. Nikt Cię nie wyzywał.

 

Po prostu chce podkreślić, że 100K pln to bardzo mało wobec potencjalnych roszczeń. I wysoka suma ubezp. leży w interesie ubezpieczonego - przy szkodzie idącej w miliony można zbankrutować, stracić wszystko. Dla mnie głupotą byłoby oszczędzanie na OC niewielkiej kwoty wobec tak wysokiego ryzyka. Ale ktoś inny może mieć inne zdanie, w zasadzie jego sprawa (może też ew. poszkodowanego).

No i nie chodzi o to co się udało, tylko jakie są przepisy chorwackie, tutaj zresztą wg mnie sensowne.

 

Fatalne, że nikt nawet nie zaoferował Ci wyższego OC na skuter. Aż nie chce się wierzyć, że brak takiej oferty. Może jednak się rozgladnij? Pech może się przydarzyć nawet przy tylko 2 dniach pływania w Cro. Choć przecież w PL też plywasz pewnie, też może się coś stać.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ubezpieczeniami jest tak:

Jadąc do SP wykupiłem polisę na 500 000 Euro na auto i nie uważam, że to było mało.

Dodatkowo na każdą osobę wzieliśmy ubezpieczenie na 350 000 Euro

Dzięki Bogu nie trzeba było korzystać, ale w razie W......

Kup sobie coś co pozwoli Ci spokojnie spać i ......... pływać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ubezpieczeniami jest tak:

Jadąc do SP wykupiłem polisę na 500 000 Euro na auto i nie uważam, że to było mało.

Dodatkowo na każdą osobę wzieliśmy ubezpieczenie na 350 000 Euro

Dzięki Bogu nie trzeba było korzystać, ale w razie W......

Kup sobie coś co pozwoli Ci spokojnie spać i ......... pływać

 

Z miłą chęcią kupię. Szukałem ubezpieczenia i nikt nie chce mi co sprzedać :) Chciałem nawet podniesc sume w tym co mam, czyli w PZU i... nie da się zmienić... no ręce opadają.

 

Dodatkowo jedna uwaga. W PL nie ma obowiązku posiadania OC? Ciekawe jaki % ludzi ma ubezpieczenie swoich skuterow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie chciałem cię obrazić - zwyczajnie poruszyłem się, jak przeczytałem Twoje pierwsze pierdu pierdu - właśnie tak pejoratywnie odebrałem twój post, stąd napisałem co napisałem.

Mimo wszystko jednak zachowałeś się jak przysłowiowy Janusz, bo podszedłeś do tego nie tak, żeby było dla Ciebie dobrze, tylko wygodnie i tanio - choć rozumiem, że niekoniecznie tak chciałeś, to tak wyszło.

 

Najważniejsze, że nic się nie stało i nie trzeba było uruchamiać polisy - a my zwyczajnie wszyscy będziemy mądrzejsi tez na przyszłość - że należy sprawdzać co nam sprzedają i jakie są wymogi na danych akwenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - jeżdżę co rok ze skuterami do HR i najlepiej ubezpieczenie OC kupić u nich ! Wychodzi o wiele taniej niż W PL i większa suma ubezpieczenie ! Temat prosty do ogarnięcia u nich na miejscu !

 

Bezwzględnie TAK, szczególnie zwracając uwagę na tą większą o wiele sumę ubezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • musti zmienił(a) tytuł na Chorwacja - zbiór przepisów motorowodnych - dyskusja
  • musti podpiął/eła, podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...